Ana Sayfa Çanakkale Geyikli Abant Gezilecek Yerler Listesi

Geyikli Abant Gezilecek Yerler Listesi

9
0
Geyikli Abant Gezilecek Yerler Listesi
Geyikli Abant Gezilecek Yerler Listesi

Geyikli sahili

Mis gibi kokan çam ormanları ve zeytin bahçeleri ile çevrili olan şirinlik muskası Geyikli, Bozcaada’ya ulaşımda önemli bir noktada yer alıyor. Çanakkale Ezine’ye bağlı küçük bir beldedir burası. Cam gibi denizi, rengarenk çiçeklerle süslü sokakları, köy kahveleri, leziz yemekleri, mutluluktan mayışmış kedileri, sersemleten tertemiz havası, gülümseyen güneşi, konumu, Ege’nin sıcaklığını yansıtan güler yüzlü halkı ve tüm hücrelerinize işleyen huzurlu atmosferi ile adım attığınız anda seversiniz Geyikli’yi.

Bizler son yıllarda bu beldeyi en çok sinemadan görür, bilir olduk. Ata Demirer’in hasılat rekorları kıran “Eyvah Eyvah” film serilerinin çekildiği yer burası ve civarı. Ege’nin en popüler yerlerinden olan Bozcaada’ya giden feribotlar Geyikli iskelesinden hareket eder. Hava koşulları el verdiği müddetçe 12 ay feribot seferi yapılır. Sadece yaz aylarında geleyim, tatil yapayım diye düşünmeyin. Bahar ve kış aylarında da, etraf daha sessizken gelip, şirin mi şirin Geyikli otellerinden birinde kalıp, kafanızı dinleyebilirsiniz. Otele bile gerek yok. Küçük bir oda olsun, bir yatak, bir de döşek derseniz Geyikli pansiyonları da çok cici.

Geyikli gezilecek yerler

Geyikli Gezilecek Yerler

Truva Antik Kenti: Sadece Çanakkale’nin değil, dünyanın en ünlü arkeolojik kentlerinden biri olan Truva Antik Kenti’ni gezi listesinin başına eklemelisiniz. Geçmişin izlerini günümüze taşıyan kentin tarihinin M.Ö. 2500 – 3000 yıllarında kurulduğu bilinmektedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Truva Antik Kenti, dünya miras listesinde yer alır.

Yükyeri İskelesi: 1990’lı yılarda inşa edilen Yükyeri İskelesi Geyikli beldesinde yer alır. Bu şirin iskele Bozcaada’dan kalkan feribotları ve balıkçı gemilerini ağırlar. Çevresinde şirin kafeler, restoranlar, çay bahçeleri ve yürüyüş yolları yer alır. Enfes manzaranın tadını çıkarmak ve biraz mola vermek isterseniz en güzel yerlerden biridir burası.

Ezine: Madem Geyikli’ye geldiniz, ona güzelliğini veren ve bağlı olduğu Ezine’yi de görmeden dönmeyin. Şahane peyniri ile ünlü olan bu ilçe Çanakkale’ye 45 kilometre mesafede yer alır. Kuzey Ege’deki en şirin yerlerden biri olan Ezine tarihi değerleri, doğal güzellikleri ve kültürel mirası ile beğeninizi kazanacak.

Mavra Adası: Ezine’ye 40 dakikalık bir mesafede yer alır mavi ile yeşilin gölgesindeki Mavra Adası. Muhteşem bir yoldan gidilerek ulaşılır ve özellikle balıkadamların uğrak yerlerinden biridir. Gün batımı burada ayrı güzeldir. Mutlaka zaman ayırın ve gökyüzünün mavi, pembe ve kızıl tonlarında birer parçasıyla güneşin yok oluşunu uzun uzun izleyin.

Troy filmindeki atBaşrolünü Brad Pitt’in oynadığı Truva adlı filmde kullanılan heykel günümüzde Çanakkale Valiliği önünde gerileniyor.

Geyikli Yapılacak Şeyler

Bisiklet Gezisi: Minik, sevimli Geyikli’de yapılacak onlarca aktivite var diyemem ama tatilinize renk katacak birkaç aktivite de yok değil. Bisiklet gezisi bu aktivitelerden biri. Ağaçların gölgesinde pedal çevirmek, çiçeklerin kokusunu içinize çekmek ve rüzgarla köşe kapmaca oynamak istiyorsanız beldenin sokaklarında ve patika yollarında bisiklet gezisi yapmalısınız.

Ege Şöleni: Bu ne biçim başlık, nasıl bir aktivite dediğinizi duyar gibiyim ama biraz sabır! Ne demek istediğimi anlayacaksınız

Bir Cevap Yazın