Ana Sayfa Gezi ve Seyahat İstanbul Vialand Rehberi

İstanbul Vialand Rehberi

2
0
İstanbul Vialand Rehberi
İstanbul Vialand Rehberi

Vialand Eğlence Parkı gezilecek yerler

İstanbul’da eğlence dendiğinde akla gelen yerlerin başında Vialand Tema Parkı geliyor. Açılmasının üzerinden sadece birkaç yıl geçmesine rağmen, ödüllü tema parkının dünyada ve ülkemizde bu kadar tanınmasını sağlayan en büyük etken olarak, her yaş grubundan bireyi kendisine çekecek üniteleri gösteriliyor. Üstüne bir de alışveriş merkezini ve gösteri alanını eğlence parkı ile aynı çatı altında buluşturunca Vialand hem çocuklu ailelerin hem de adrenalin tutkunlarının vazgeçemeyecekleri bir mekâna dönüşmüş.

Vialand Eğlence Parkı Hakkında Bilgiler

Vialand hakkında bilgilere geçmeden önce dilerseniz parkta çektiğim genel bir videoyu paylaşayım…

26 Mayıs 2013’te kapılarını ziyarete açan Vialand, 650 milyon dolar değerindeki yatırımla Gürsoy Grup tarafından kurulmuş. 600.000 metrekarelik devasa bir alanı kaplayan kompleksin en büyük özelliği, bir tema parkını AVM ve gösteri merkezi ile birleştirmiş olması. Bu sayede dünyada ilk olma unvanını taşıyan tesis, geniş eğlence ve alışveriş olanakları ile Avrupa’nın önde gelen tema parklarından birisi olarak gösteriliyor.

Her yaşa ve zevke uygun olacak şekilde tasarlanan Vialand içerisindeki tema parkın kapladığı alan açısından devasa boyutlardaki eğlence bölümünde, çocuklara ve yetişkinlere uygun onlarca ünite keyifli zaman geçirmeniz için sizleri bekliyor. Üstelik bu ünitelerin hepsi engelli bireylerin rahatça kullanabilecekleri şekilde tasarlanmış.

Vialand Eğlence Parkı gezilecek yerlerVialand Eğlence Parkı’nın girişi…

Eğlence alanlarının dışında tesiste yaklaşık 110.000 metrekarelik alışveriş bölümü bulunuyor. Üzeri kapalı ve açık caddelerden oluşan bu bölümde birbirinden ünlü markalara ait 200 mağaza bulunuyor. Tramvayla dolaşabileceğiniz alışveriş caddelerinde ayrıca yeme-içme bölümlerine ve sinema, bowling salonu, sağlıklı yaşam merkezi gibi aktivite alanlarına yer verilmiş.

Yapı kompleksinin, konserlere ve kültürel organizasyonlara ayrılmış gösteri alanı ise 10.000 kişi kapasiteli. Bu alan, yıl içerisinde yerli ve yabancı pek çok organizasyona ev sahipliği yapıyor.

Vialand Tema Park nerede ve nasıl gidilir?

Vialand Tema Parkı nerede ve nasıl gidilirVialand Eğlence Parkı’na TEM ya da E5 üzerinden ulaşabilirsiniz. Ben parka giderken telefonumun harita uygulamasını bolca kullanmak durumunda kaldım çünkü parkın olduğu alan biraz karışık…

Vialand, İstanbul’un Eyüp İlçesi’ne bağlı Yeşilpınar Mahallesi’nde yer alıyor. Sabah 10.30’dan akşam 21.30’a kadar açık olan eğlence parkına kendi arabanızla gidebileceğiniz gibi dilerseniz ulaşım için ücretsiz servis otobüslerinden veya toplu ulaşım olanaklarından da yararlanabilirsiniz. Kendi araçları ile Vialand’a gelecekler için tesise 8.000 araçlık otopark kurulmuş.

Bu arada ben Vialand’ı bulurken cep telefonumdan harita uygulaması kullandım ve sıkıntı yaşamadım lakin parka ulaştığımda park konusunda kısa bir şaşkınlık yaşadım. Şöyle ki; tema parka ait özel bir park alanı yok. Aracınızı tema park ve avm nin ortak kullandığı parka koyuyorsunuz. Yani tema park, avm ye ulaştığınız kapalı parka direkt girebilirsiniz yalnız tema parkın giriş alanı sol üst kısımda. Bu yüzden kapalı parka girdiğinizde aracınızı üst katta, sol bölüme yakın koyarsanız o bölümde yer alan yürüyen merdivenler ile direkt tema parka yakın noktaya çıkabilirsiniz.

Kapasitesi kontenjanla sınırlı olduğundan, tema parkının ücretsiz servis hizmetinden sadece biletli ziyaretçiler yararlanabiliyor. İstanbul’un 16 farklı noktasından ulaşım sağlayan servisler, ilk seferlerine sabah saat 10.00’da başlıyor. Özel bir firma aracılığıyla sağlanan servis hizmeti akşam tema parkın kapanışına kadar devam ediyor.

Vialand’a ulaşım için toplu taşımayı tercih ederseniz Şişli, Taksim, Eminönü gibi merkezi noktalardan Yeşilpınar yönüne giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Tema parka ulaşım konusunda detaylı bilgiyi http://www.vialand.com.tr/iletisim/ulasim adresindeki sayfanın altındaki seçeneklere tıklayarak kolayca bulabilirsiniz.

Vialand Tema Parkı’nda Yer Alan Bölümler

Vialand görülecek yerlerVialand Eğlence Parkı Haritası… Büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz…

Tema park bünyesinde korkusuzlara, çocuklara ve ailelere özel 29 farklı ünite bulunuyor. Tüm üniteler için belirli bir yaş ve boy limiti belirlenmiş. Bu sayede konukların güven içerisinde keyifli saatler geçirmeleri amaçlanmış. http://www.vialand.com.tr/tema-park/uniteler adresindeki akıllı arama özelliğini kullanarak, parka gelmeden önce kendiniz ve sevdikleriniz için en uygun ünitelerin hangileri olduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Çocuklara Yönelik Üniteler

Vialand Tema Parkı saray salıncağıSaray Salıncağı, Vialand

Vialand Eğlence Parkı aslında her yaştan gezgin için güzel bir park. Fakat bizim gibi küçük yaşta çocukları ile parkı ziyaret edeceklerin akıllarında soru işaretleri olabiliyor. “Acaba çocuğuma uygun bir şeyler var mı?“, “Gittiğimize değecek mi?” tarzı sorularınızın olduğunu varsayarak parkta yer alan üniteleri bölümlendirmek istedim. Ünitelerle ilgili detaylara geçmeden önce benzer durumu yaşamış biri olarak kısaca çocuğunuzla birlikte parkta çok eğlenceli vakit geçirebileceğinizi söyleyebilirim.

Bu arada ben altta adı geçen üniteleri bu bölümde listeledim ama bunların bir kısmı her yaştan ziyaretçinin keyif alacağı noktalar. Özellikle Fatih’in Rüyası ve Minik Kaşifler büyükler için de eğlenceli vakit geçirebilecekleri üniteler…

Minik Kaşifler

80-120 santimetre arası boya sahip misafirlerin refakatçileri ile kullanabileceği Minik Kâşifler bölümü, çocukların 160 metre uzunluğundaki kanallardan geçerken dünyanın çeşitli ülkelerine ait kültürleri öğrenmelerine yardımcı oluyor. Parkın hemen giriş kısmına yakın bir noktada yer alan bu bölümde çocuklar aileleri ile birlikte kendilerini bekleyen kayıklara binip kısa bir dünya turuna çıkıyor. Tur boyunca dünyanın her köşesinden çocuklar şarkılar söylüyor. Bence ufak ziyaretçilerin en keyif alacağı noktalardan biri bu. (Bu bölümde genellikle çok sıra olmuyor.) Turun videosu;

Fatih’in Rüyası

Fatih’in Rüyası, ziyaretçilerini adeta zaman yolculuğuna çıkartarak İstanbul’un fethedildiği güne geri götürürken; İstanbul’un Sırları kentin 400 bin yıllık tarihine video mapping ve hologram teknikleri ile ışık tutuyor.

Bu bölümü çocuklar için üniteler kısmında listeledim ama açıkçası Vialand‘da benim en keyif aldığım bölümlerden biri burası oldu. Önce hologram tekniği ile siz 7-8 dakikalık bir sunum yapılıyor. Daha sonrasında kayıklara binip adım adım İstanbul’un fethi yaklaşık 8-9 dakika boyunca sizlere yaşatılıyor. Alttaki videoda kayıklardan itibaren şehrin fethini seyredebilirsiniz. Bu arada parkın en gözde kısımlarından biri burası olduğu için biraz sıra beklemeniz gerekebilir. Hologram bölümünde belirli sayıda insana gösterim yapıldığı için sıradakiler belirli sayıda gruplar halinde içeriye alınıyor. Ama bence beklediğinize değecektir…

Safari Tüneli

Parkın en köşe noktasında yer alan Safari Tüneli küçük ziyaretçilerin keyifli anlar geçirebileceği bir diğer nokta. Açıkçası adı “safari tüneli” olduğu için ben içeride hayvanlarla ilgili bir bölüm bekledim ama burada önce sizi bekleyen araçlara biniyorsunuz ve yol boyunca size gösterilen hedeflere lazer tabancaları ile ateş edip puan kazanıyorsunuz. Özellikle ufak yaştaki erkek çocuklar keyif alabilir. Ben bu ünitede çok sıra bekledim, değdi mi derseniz soru işareti derim ama parkta vakit sorununuz yoksa bu üniteyi de deneyebilirsiniz. Full video;

King Kong

Parkın en popüler noktalarından bir diğeri King Kong. Özellikle kızım haritada King Kong görselini gördüğünde buraya bir an önce gitmek istedi. Hoş King Kong’u görünce vagona binmek yerine uzaktan izlemeyi tercih etti

Bir Cevap Yazın