Ana Sayfa Gezi ve Seyahat Kidzania Akasya AVM (Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücretleri…)

Kidzania Akasya AVM (Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücretleri…)

11
0
Kidzania Akasya AVM (Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücretleri…)
Kidzania Akasya AVM (Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücretleri…)

İstanbul Kidzania

İstanbul gezilecek yerler listenizde çocuğunuzun keza yaşıtlarıyla birlikte eğlenebileceği aynı zamanda mesuliyet duygusunu geliştirebileceği bir mekân bulunsun istiyorsanız, Kidzania Davet Merkezi‘ni ekleyebilirsiniz.

Çocuklar, 8 bin metrekarelik alana kurulu tesiste pilotluk, gizli ajanlık, aşçılık gibi hepimizin çok eskiden hayalini kurduğu meslekleri deneyimlemek ile kalmayıp uğraş sarf ederek kazanmanın değerini de anlıyor.

Kidzania Akasya sayfasında bu gösteri merkezi hakkında çok detaylı veri ve fotoğraflar paylaşacağım. Lakin dilerseniz dipteki başlıklara tıklayarak yazıdaki ilgili bölüme çabuk ulaşabilirsiniz:

Kidzania Akasya hakkında bilgilerKidzania nasıl bir yer?Akasya Kidzania hakkında notlarKidzania’ya antreKidzania meslekleriKidzania’da yeme içmeKidzania nerede? Nasıl gidilir?Kidzania giriş ücreti & Kidzania bilet fiyatlarıKidzania saatleri, telefon, iletişim bilgileriÖzetle Kidzania gezisi

Kidzania Akasya Hakkında Bilgiler

İstanbul Kidzania hakkında bilgi ve tavsiyelerAkasya Kidzania

Kidzania’nın hikâyesi, çocuklar göre altı esas hakkın belirlenmesi ile ortaya çıkmış. Bu altı temel hak; varlık kullanmak, iyi anlamak, marifetli olmak, paylaşmak, gözetmek ve oyun oynamak şeklinde sıralanıyor.

Kidzania’nın inanç sistemini yaratıcı bu hakların sonsuza değin hatırlanması içinse “Hakların Koruyucuları” olarak anılan 6 kahraman sorumluluk üstleniyor.

Çocukların reel dünyaya hazırlanmalarına ve mutluluğa ulaşmalarına muavin olmayı hedefleyen kahramanlardan Urbano, “öğrenmek” konusunda hakları savunuyor. Beka “varlık kullanmak“, Vita “korumak“, Bache “oyun oynamak” ve Chika “paylaşmak” konularını üstleniyor. Beehop ise “yaratıcı edinmek” tutkusuyla öne çıkıyor.

Kidzania Nasıl Bir Yer?

Kidzania gezilecek yerler haritaKidzania haritası. Büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz.

Kidzania’da çocuklara büyüdüklerinde gündelik yaşamda üstlenebilecekleri sorumlulukların neler olduğu öğretilmeye çalışıyor. Bu kapsamda, 4-14 yaş arasındaki çocuklar 65 farklı aktiviteye katılıp gerek sanatsal gerekse de fiziksel ve sosyal becerilerini aynı yaş gruplarındaki çocuklarla etkileşime geçerek artırma fırsatı buluyor.

Kidzania’yı ziyaret eden çocuklar, ilgi duydukları mesleklere hakiki hayattakine epeyce yakın atmosferde deneyimleme fırsatı buluyor. Yetişkinlerin dünyasına adım atmalarına imkân tanıyan bu tecrübe esnasında çocuklar; özgürce hareket edip kendi kararlarını alabiliyor.

Kararlarını uygulamaya geçirirken ise arkadaş edinip ekip çalışmasının ve ortak hareket etmenin önemini kavrıyor. Tabii tüm bu süreç baştan başa çocuklar, özel eğitim almış gözlemcilerin, yani “züpervizör“lerin, yakın takibinde olup gerektiğinde onlardan destek alabiliyor.

Akasya Kidzania Hakkında Notlar & Tavsiyeler

Kidzania meslekler fotoğraflarKidzania’da gezerken etrafınızdan geçen itfaiye arabaları, ambulanslar ilk başlar hoş gelse de bir vakit sonra sıkıcı bir hal alabiliyor. Lakin çocuklar için buradayız sonuçta değil mi?

Kidzania hakkında teorik bilgiler paylaştıktan sonradan birazcık da pratik bilgiler ve notlar vererek sürdürmek istiyorum.

Lokasyon: Kidzania, İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan Akasya AVM içinde yer alıyor. Ulaşım ve otopark konusu avm olduğu için gizli. (Detayları yazı devamında bulabilirsiniz.)

Süre: Davet merkezini hakkıyla (daha doğrusu sıralarda kaybedeceğiniz zamanı da düşününce) gezebilmek için asgari 4-5 saate ihtiyacınız olacak.

Ebeveyn: Yetişkinlerin eğlence merkezine girebilmeleri için yanlarında 0-14 yaş grubunda çocuk olması gerekiyor. Çocuk haricinde ebeveynlerin de girişinden ücret alınıyor.

Bu yüzden tavsiyem eğer anne ya da baba Kidzania dışarıda bir yerde zaman geçirecekse ya avm içinde veya dışında beklemesi yönünde. Girişteki oturma uygun saatlerce ummak yerine çocuğunuzla birlikte antre yapın ve eğlenceli zaman geçirin derim.

Bilet Satın Alma: Kidzania girişindeki gişelerden biletinizi satın alabilirsiniz. Bilet alınca kolunuza biletlik takılıyor. Buradaki en manâlı ve sıkıntılı konu ise internetten bilet edinmek.

Eğer bizim yaptığımız gibi biletinizi internetten satın alırsanız benzer gişeye gidip bilekliğinizi almanız gerekli. Bu da aynı sıraya yeniden girmek demek. Yani Kidzania’da beklemeyi daha bilet alırken öğrenmeye başlıyorsunuz. Umarım bu durumu en kısa sürede düzeltirler fakat internetten almanın esprisi olsun.

Kasa: Davet merkezi epeyce sıcak. Yanınızda mont, boşboğaz eşyaları bilet gişesine yakın kasalara bırakabilirsiniz.

Etkinlikler: Her çocuğun sevebileceği faaliyetler bambaşka olabilir. Bu yüzden süre namına Kidzania’ya gitmeden önce ağırlama merkezinin sitesindeki “Aktiviteler” sayfasına tıklayarak çocuğunuzun sevebileceği şeyleri önceden belirleyip ona kadar seyahat planı yapabilirsiniz.

Yaş Grubu: Her etkinlik girişinde irtifa, yaş, kilo gibi uyarılar var. Bunlara kadar çocuğunuz etkinliğe katılım yapabiliyor. Genel Olarak 4 yaş altı için fazla az etkinlik var. Bence Kidzania’da 5 yaş üzeri çocuklar daha neşe saçan vakit geçirirler.

Akasya Kidzania hakkında bilgi ve tavsiyelerFotoğrafın sol tarafında örnek bir etkinlik girişi ve kuyruk/bekleme alanını görebilirsiniz. Veliler çocuklarını çoğunlukla uzaktan izliyor.

Kuyruklar: Kidania’daki en bıkkınlık konu ise içerideki plansız kalabalık. Bilhassa bazı özel dönemlerde Kidzania oldukça kalabalık olabiliyor. Bu da kuyruklardaki bekleme sürelerini arttırabilir.

Etkinliklerin girişinde genellikle umma alanları emin lakin bir takım veli ve çocuklar sıra konusunda bıkkınlık çıkartabiliyor. Etkinliklerde kuyruk umma süresi yazmaması da farklı bir problem. Hal böyle olunca topluluk dönemlerde, uzun kuyruklarda bazı faaliyetler için 30-60 dk bekleme süresi olması can bıktırıcı.

Eğer ilgi gösterdiğiniz etkinlikte uzun kuyruk varsa beklemeyin, sürenizi bereketli kullanın, benzer yere sonradan gelin. Unutmadan, doğum günü çocukları sıra beklemiyor. Bu şart sizin için menfaat veya dezavantaj da olabilir. sonuç olarak kuyruk ummak, Kidzania’nın gerçeği.

Ziyaret Planlama: Kuyruk umma gerçeğini öğrendiğinize tarafından ziyaretinizi buna göre planlayabilirsiniz. Devlete Ait tatiller, hafta sonları ve bazı okul gezilerinin olduğu günler davet merkezinin en kalabalık zamanları. Mecburiyetiniz yoksa bu günler dışarıda, fazla öğlene kalmadan parka gelin. Kidzania pazartesi günleri kapalı unutmayın.

Yeme İçme: Yazı devamında bu konu ile ilgili ayrıca bir bölüm var fakat konu hakkında özetle burada da öğretmek istedim. Kidzania içerisinde yeterli sayıda yemek yemek alternatifi yok. Bu yüzden Akasya AVM içerisinde yemeğinizi yiyip Kidzania’ya geçebilirsiniz. Yanınızda atırştırmalık ufak tefek şeyler alabilirsiniz.

Kidzmondo: Şişli’deki Trump AVM içerisinde bulunan Kidzmondo, buranın alternatifi olabilir. Ast orası başarılı sayılabilecek bir kopya. Orijinal konsept burası.

Kidzania’ya Antre

İstanbul Kidzania yapı kredi bankaKidzania Merkez Bankası

Eğlen, öğren ve keşfet!” sloganı ile faaliyetlerini sürdüren Kidzania Ziyafet Merkezi’nde çocuklar, katıldıkları aktiviteler sonucunda ya para kazanıyor ya da para harcıyor. Ama anında panik olmayın, girişte ödediğiniz para açık havada bir şey ödemenize lüzum yok. Çocuklar çoğu aktivitede genellikle para kazandığı için gün sonunuzda elinizde baya bir para birikiyor.

Akasya Kidzania parası KidzosKidzania para birimi Kidzos

Kidzania para birimi “Kidzos” olarak geçiyor. Gösteri merkezi girişinde her çocuğa 50 KidZos değerinde çek veriliyor. Öncelikle bu çeki Kidzania Merkez Bankası’na gidip nakde çevirmeniz gerekiyor.

Çocuklar yaptıkları meslek karşılığında kazandıkları parayı bankada açtıkları hesaba yatırıp ardından ATM’lerden peşin para KidZos olarak çekme hakkına kavuşuyor. Çektikleri parayı ise dünyanın 26 bambaşka kentindeki KidZania’larda diledikleri gibi harcayabiliyorlar.

Bağlı üstte belirttiğim durup biraz teorik oluyor. Kidzos’ları değerlendirmenin bir diğer yolu ise Department Store‘a gidip Kidzos karşılığında armağan oyuncak almak. Yalnız tekrar belirteyim burada verilen oyuncaklar görüp görebileceğiniz en uyduruk, Çin işi şeylerden ibaret.

Not: Ebeveyn’ler için de girişte çek veriliyor ama bu çek ile çay vb içebiliyorsunuz.

Kidzania Meslekleri

Gelelim en çok merak edilen bölüme. Kidzania’da her yaşa ve ilgiye göre onlarca iş var, burada hepsinden tek tek bahsetmeyeceğim ama terbiyesizce popüler meslekler, bilhassa de kişisel katılım gösterdiklerimiz hakkında bilgiler belirlemek istiyorum.

Akasya Kidzania itfaiye istasyonu

İtfaiye: Burada önce çocuklara eğitim videosu izletiliyor. Ardından çocuklar itfaiye arabasına bindirilip yangın simulasyonuna götürülüyor ve alandaki hayali yangın söndürülüyor.

Akasya Kidzania polis merkezi

Polis: Önce eğitmen eşliğinde teorik bilgi veriliyor, ardından ise çeşitli senaryolar uygulanıyor. En popüler olanlardan bir parça başına itfaiye yangını söndürürken olay yeri güvenliğinin sağlanması.

Kidzania meslekler doktor hastane yeni doğanKidzania, Acıbadem, Yeni Doğan

Hastane: Acıbadem sponsorluğundaki hastane bölümü 3 etkinlikle karşımıza çıkıyor. Acil, Yeni Doğan ve Ameliyathane.

6 yaşa dek olan ufak gezginler “Yeni Doğan” bölümüne girebilirler. Burada yeni doğan bebekler hakkında veri verilip bakımları yaptırılıyor.

Kidzania gezilecek yerler doktor

6 yaş üzeri gezginler ise “Ameliyathane” bölümüne eğitmen eşliğinde işlem yapabilirler. Katılımcılara insan bedeni hakkında bilgiler verilip sırayla operasyonda rol almaları sağlanıyor.

Kidzania meslekler calve yemek

Yemek Atölyesi: Calve sponsorluğunda yapılan yemek kursunda miniklere yemek yemek yaptırıyorlar. Bizim katıldığımız etkinlikte minik ziyaretçiler ketçap ve sebzeli makarna yaptılar. Katılımcılardan isteyenler hazırladıkları yemekleri de yiyebiliyorlar.

İstanbul Kidzania diçşilik

Dişçi: Çocuklar önce dişçilik hakkında kısa veri alıyor sonra minik uygulamalara katılıyor.

Akasya Kidzania market

Market: Migros sponsorluğundaki market bölümünde 2 farklı rol var. Bunlardan biri Kasiyer almak diğeri ise Müşteri almak. Müşteri rolündekilere üstünde ürün resimlerinin olduğu sipariş listeleri veriliyor. Bunların market içinde bulunup kasaya getirilmeleri hedefleniyor.

Akasya Kidzania benzin istasyonu

Erkek çocukların Kidzania’da keyif alabilecekleri çoğu ayrı yer de var. Opet benzinlik, Avis oto kiralama ve araç servisi bunlardan birkaçı.

Akasya Kidzania büyük çocuklara yönelik yerler

Arçelik Teknoloji Merkezi, azıcık daha yüksek yaş grubundaki ziyaretçilere uygun.

Kidzania gezilecek yerler basın

Gazete, radyo, moda ajansı, Kidzania’daki popüler etkinliklerden…

Akasya Kidzania erkek çocuklara yönelik şeyler

Benzin istasyonunun olduğu alanda bulunan araç servisleri erkek gezginler kadar merakla karşılanıyor.

Akasya Kidzania tiyatro gösteri

Kidzania merkezinde yer alan Tiyatro, bana göre misafir etme merkezinin en süre bölge, görece olarak en atıl etkinliklerinden.

Akasya Kidzania meslekler okul

Alt bunlar dışında Kidzania’da daha onlarca meslek var. Pilotluk, Dar Ajan Eğitim Merkezi, Arkeoloji Müzesi, Bisküvi Fabrikası, Dondurma Atölyesi, İnşaat Alanı, Havacılık Akademisi, Üniversitesi ve Müzik Stüdyosu buradaki en popüler etkinliklerden.

Kidzania’da Yeme İçme

Akasya Kidzania'da yemek yenecek yerler

Yazı başında da belirttiğim gibi Kidzania, Akasya Avm içerisinde yer alıyor. Avm içerisindeki yemek bölümünde çoğu restoran bu noktada size asistan olacaktır.

Eğer eğlence merkezi içerisinde yemek yemek isterseniz de kısıtlı seçenekler arasından tercih yapabilirsiniz. Eğelence merkezi içerisinde Komşu Fırın, Kasap Döner, Suadiye Marmaris, Bodrum Mantı, Ülker Bisküvi ve Krispy Kreme yer alıyor.

Kidzania Nerede? Kidzania’ya Nasıl Gidilir?

kidzania nerede

Kidzania, Akasya Acıbadem Alışveriş Merkezi‘nde faaliyetlerini sürdürüyor. Temalı alanları bünyesinde barındıran davet tesisine giriş, alışveriş merkezinin güney tarafındaki uçağın hemen altından yapılıyor. Çocuklara özel eğlence mekânına ulaşım, gerek hususi araçla gerekse de toplu nakliye kullanılarak oldukça kolay.

Eğer tesise kendi aracınızla ulaşmayı planlıyorsanız, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden çıktıktan daha sonra Harem istikametine dürüst ilerlemelisiniz. Acıbadem Sapağı’ndan antre yapıp, 2. soldan Acıbadem Caddesi’ne geçiş yaptıktan sonradan ise Telekom Binası’nı da geçerek Çeçen Sokak’taki alışveriş merkezine ulaşabilirsiniz.

İstanbul Kidzania'ya nasıl gidilir

Anadolu Yakası’ndan metro ile Kidzania İstanbul’a gitmeyi hedefliyorsanız, Ünalan durağında inmeniz gerekiyor. Metrobüs seferlerinden yararlanarak misafir etme merkezine gitmek için en ideal seçenek Uzunçayır durağından inmek.

Kidzania maceranızın başlangıç noktası Avrupa Yakası ise Marmaray’ı kullanıp Ayrılık Çeşmesi durağından metroya geçiş yapabilirsiniz. Alternatif olarak Kadıköy’den neşelendirici bir vapur yolculuğunun peşinde metro aktarmasından yararlanabilirsiniz.

Kidzania Giriş Ücreti & Kidzania Bilet Fiyatları

İstanbul Kidzania giriş ücretleri

Kidzania’da çocuklar için bilet fiyatları 95 TL olarak emin. Çocukları tema alanlarında eğlenirken onların neşesine etraf olmak isteyen yetişkinler ise kişi başı 35 TL ödeyerek tesise giriş yapabiliyor.

0-2 yaş arası çocuklar için bu ağırlama dolu dünyaya girişte herhangi bir ödenti istek edilmiyor. Kidzania Akasya’yı ziyaret etmeyi planlayan konuklara, standart bilet fiyatlarına ek olarak farklı alanlara yönlendirilmiş indirim fırsatları da sunuluyor.

Kidzania meslekler itfiaye

Bu indirimler arasında en cazibi, hafta sonu saat 17.00’dan sonra geçerli olanı. Belirlenen süre diliminde, tematik ağırlama tesisinin bünyesinde sunulan fırsatları deneyimlemek isteyen çocuklara %40‘lık indirim yapılıyor. Bu Nedenle bilet fiyatı, 95 TL’den 57 TL’ye düşmüş oluyor. Çocuk sayısına göre ise %10 ila %30 aralarında değişen indirimler de mevcut.

Eğer kendinize ayırdığınız süre dilimi içerisinde çocuklarınızın belirli ellerde bakılmasını ve bu sırada doyasıya eğlenmelerini isterseniz, KidZitter hizmetinden yararlanabilirsiniz. 5-14 yaş arası çocuklar için geçerli bu hizmet bünyesinde 5 çocuğa aynı anda bakılabiliyor.

Saatlik ücreti ise satın alma işlemi web sitesi üzerinden yapıldığı takdirde %20 indirimle 25 TL. Tabii tecrübeli personelin çocuğunuz ile grup içerisinde yok de şahsen ilgilenmesini arzularsanız, saatlik vergi 125 TL‘ye yükseliyor.

Kidzania Ülkesi’nin kapıları sadece bireysel ziyaretlere açık yok. “Türkiye’nin en başarılı temalı bölge ziyafet merkezi” olma özelliği içeren mekâna karşın okul gezileri ve kurumsal etkinlikler de gerçekleştirilebiliyor. Mektep ziyaretlerinde içeriği talebe göre şekillenen bir hizmet paketi sunuluyor. Kurumsal faaliyet çatısı aşağıda ise mahsul lansmanlarından basın toplantılarına, şirket yemeklerinden sosyal sorumluluk projelerine dek birçok ayrı organizasyon yapılabiliyor.

Natürel konu özel organizasyon olunca doğum günü kutlamalarına bambaşka bir parantez başlamak gerekiyor. Tesiste, çocukların hayalini kurdukları “züper” bir doğum günü kutlamasının bedeli 1.400 TL‘den başlıyor. Ebeveynler, bütçeleri doğrultusunda çocukları için 3 bambaşka tema ve tekrar 3 öbür paket arasından tercih yapabiliyor.

Kidzania Saatleri, Telefon, Iletişim Bilgileri

Kidzania gezilecek yerler iletişim bilgileri

Kidzania, pazartesi hariç haftanın her günü ziyaretçi kabul ediyor. Tesisin, salıdan cumaya egzersiz saatleri 10.0016.00 olarak belirli. Cumartesi ve pazar günleri ise açılış saati aynı kalmakla birlikte kapanış 20.00‘a uzatılıyor.

Kidzania bünyesinde verilen bütün hizmetler ve bilet satışı, açılış kapanış saati, özel faaliyetler gibi konular hakkında tüm sorularınıza en doğru yanıtları 0 850 200 54 39 numaralı telefonu arayarak öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz email protected e-posta adresini de kullanabilirsiniz.

Özetle Kidzania Gezisi

Akasya Kidzania fotoğraflar

Özet olarak Kidzania bana tarafından çocuklu ailelerin birlikte fazla şen zaman geçirebilecekleri bir yer. Bilhassa kuyruk umma noktasındaki sıkıntılar gerginlik seviyesini arttıracak olsa da gün sonunda en azından çocuğunuzla birlikte eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Daha verimli ve eğlenceli bir gün geçirmek için muhtemel olduğunca devlete ait tatillerin dışındaki günler Kidzania’yayı ziyaret edin. Hatta mümkünse çocuğunuza Kidzania’da bulunan meslekleri seyahat öncesinde internetten gösterin ve daha çok haz alacağı şeylere tarafından planınızı oluşturun. Eğer gittiğiniz etkinlikte uzun kuyruklar varsa da pas geçip şansınızı daha sonra her yerde deneyin.

İstanbul’da gezerken çocuğunuzla birlikte ziyaret edebileceğiniz ve neşeli süre geçirebileceğiniz birçok mekân bulunuyor. Yediden yetmişe her yaş grubundan bireye hitap eden bu mekânların en popülerleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linkler yoluyla ulaşabilirsiniz.

Vialand Tema Parkı & İstanbulMiniatürkİstanbul AkvaryumMadame Tussauds İstanbulRahmi M. Koç Müzesi İstanbulBarış Manço Evi

Bir Cevap Yazın