Ana Sayfa Gezi ve Seyahat Londra Seyahat Rehberi

Londra Seyahat Rehberi

2
0
Londra Seyahat Rehberi
Londra Seyahat Rehberi

Londra gezi rehberi blogLondra seyahat rehberi

İngiltere‘nin ve Birleşik Krallık’ın başkenti Londra‘yı konaklama, alışveriş, ulaşım imkânları ile Avrupa’nın tamamından öbür bir konumda değerlendirmek gerekiyor. Varlıklı bir tarih ve kültür mirasına sahip kentte yemek kültürü ile eğlence hayatı da ada hayatına kadar biçimlendiği için birçok yerden bambaşka özellikler taşıyor. Londra yolculuk rehberi ile kendi deneyimlerimi ön planda tutarak kentin bütün bu özelliklerini sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım vermiş olduğum bilgiler neşe saçan bir tatil geçirmenize muavin olur.

Londra yolculuk rehberi yazısında neler bulacaksınız?

Londra Yolculuk Rehberi: Genel Bilgiler: Londra tarihi, nüfusu, toplum yapısı, dili…Londra’ya Ne Zaman Gidilir?: Londra hava durumu, popüler festivaller…Londra’da Nerede Kalınır?: Konaklama yapılacak bölgeler, otel tavsiyeleri…Londra’da Gezilecek Yerler: Gezip görülmesi gereken önemli yerler…Londra’da Ne Yapılır?: Şehirde yapılması gereken aktiviteler…Londra’da Ulaşım: Havaalanı şehir merkezi ulaşımı, şehir içi ulaşım araçları…Londra Şehir İçi İndirim Kartı: London Pass: Toplu taşıma bilet fiyatları, kartlar…Londra’da Alışveriş: Meşhur alışveriş caddeleri, avm’ler, hediyelik eşyalar…Londra’da Yeme İçme: Bölgesel yemekler, restoranlar…Londra Gece Hayatı: Genel bilgiler ve popüler gece kulüpleri hakkında bilgiler.Londra Otel Fiyatları Harita üstünde otellerin konumu ve güncel fiyatları

Londra Yolculuk Rehberi: Genel Bilgiler

Londra gezi notlarıLondra seyahat rehberi blog

Londra Tarihi: Londra seyahat rehberi yazımıza şehrin köklü tarihi hakkında bilgiler vererek başlayalım. Londra’nın erken dönemdeki hali hakkında ilk bulgulara, Vauxhall Köprüsü’nün kuzeyinde 1999 yılında gerçekleştirilen kazılar sonucunda ulaşılmış.

Burada gün ışığına çıkartılan köprü kalıntısından alınan parçalar üstünde gerçekleştirilen testler sonucunda yapının M.Ö. 1500 dolaylarında yapı edildiği anlaşılmış. 2010’da keşfedilen ve büyük bir ahşap yapıya ait olduğu görünen o ki temel kalıntısı ise kentin bulunduğu bölgedeki ilk yerleşimin M.Ö. 4500’de kurulduğuna sinyâl etmiş.

Bu buluntulara rağmen günümüz Londrası’nın temellerini atan topluluğun Romalılar olduğu kabul ediliyor. Bölgeyi M.Ö. 43’te hâkimiyeti altına bölge imparatorluğun ilk yerleşimi, Kraliçe Boudica önderliğindeki Britonlar kadar M.S. 61’de yerle bir edilse de pes etmeyen Romalılar 100 yılında Londinium’u yeniden yapı etmeyi başarmış.

5. yüzyılın başlarında imparatorluğun yıkılması ile birlikte bölgeye Anglo-Sakson topluluklar hâkim olmaya başlamış. Bu dönemde Londinium yavaşça önemini yitirmeye başlarken Lundenwic için yükseliş devri başlamış.

680 yılı civarında bölgenin en manâlı limanlarından biri olarak anılan kentte 851, 886 ve 994 yıllarında Vikingler saldırmış. Birincil iki saldırı amacına ulaşırken üçüncüsü geri püskürtülmüş. Bu saldırılardan sonra Vikingler Londra’nın günümüzdeki toprakları da dâhil olmak üzere İngiltere’nin doğusunu ve kuzeyini kapsayan alana Danelaw’i kurmuş. Vikingler’in bu hareketi Londra’yı bitmiş öne çıkarırken Lundenwic’in tarih sahnesinden silinmesine yol açmış.

11. yüzyılda İngiltere’nin en büyük yerleşimi haline gelen Londra, Normandiya Dükü William’ın tahta geçmesinin arkasında nüfusunu arttırmış, ticari ve mimari alanlarda da önemli oranda gelişmiş.

14. yüzyılın ortalarında meydana gelen salgında nüfusunun üçte birini kaybeden büyük kasaba, sonraki yıllarda ücret adaletsizliği sebebiyle çıkan isyan hareketleri ile çalkalanmış.

Londra gezi notları blogLondra’nın en manâlı yapılarından Tower of London.

Tudor Hanedanı’nın tahta olduğu dönemdeyse birbiri ardına reformlar gerçekleştirilmiş. Kilisenin gücünün her yönden azaltılmaya çalışıldığı bu dönemdeki manâlı gelişmelerin başında, birçok yapının özel mülkiyete geçmesi gösteriliyor. 15. ve 16. yüzyıllarda deniz ticaretinde atılım yapan kent, önce Avrupa sonrasında Yeni Dünya ile kârlı anlaşmalara imza atmış.

Sivil savaş döneminde parlamento safında yer alan kent, 1600’lü yıllarda veba salgınları ve büyük yangınla önemli yaralı. 18. yüzyılda suçun ve çocuk ölümlerinin yaygın görüldüğü bir şehir haline gelen Londra, kahvehanelerin popüler olmasıyla liberalizmin, baskı makinelerinin artması ile İngiliz basınının merkezi konumuna yükselmiş. Napolyon’un Amsterdam’ı işgali sonrasındaysa Hollanda’dan ayrılan finans kurumları faaliyetlerini İngiltere’nin başkentinde sürdürmeye başlamış.

20. yüzyılın başında, göçmenlerin akın etmesiyle, Londra’nın nüfusu harika rakamlara tırmanmış. Bu şart II. Dünya Savaşı’na dek devam etmiş ve savaş sonrasında nüfus dramatik bir şekilde azalmış.

Savaş yıllarında Naziler’in hava saldırılarına maruz kalan şehir, 60’ların ortasında gençlik hareketlerinin merkezi konumuna gelmiş. 2012 Yaz Olimpiyat Oyunları, 21. yüzyılın başlangıcını birbirinden prestijli yapıları yapı ederek kutlayan Londra’nın imajını olumlu yönde etkilemiş ve kente gelen turist sayısının artmasına yol açmış.

Nüfus & Toplum: 9 milyona yakın kişinin yaşadığı Londra’da nüfusun üçte birini ırksa gruplar oluşturuyor. Bu durum resmi dili İngilizce ve nüfusunun yarıya yakını Hristiyan olan kentte farklı inanç sistemleri ile lisanların varlıklarını korumasını sağlıyor.

Ulaşım: Birleşik Krallık’ın güneydoğusundaki 8,382 kilometrekarelik alanı kaplayan kente ülkemizden Türk Hava Yolları, Atlasglobal ve Pegasus direkt uçak seferleri düzenliyor. Ayrıca Avrupa’nın batısında bulunan pek çok ülkeden yüksek seri trenler vasıtasıyla kente yolculuk edilebiliyor.  Bu iki seçeneğe ek olarak otobüs seferlerini de seçim edebilirsiniz.

Londra Nerede? Londra’ya Ne Vakit Gidilir?” başlıklı rehberimizde kentin konumu ve ulaşım seçenekleri hakkında daha pozitif detaylar bulabilirsiniz.

Londra’ya Ne Zaman Gidilir?

Londra gezi rehberi, Londra'ya ne zaman gitmeliLondra yolculuk rehberi, Hyde Park.

Tarihindeki kayda değer dönüm noktalarından, nüfus yapısından ve ulaşım olanaklarından sonradan Londra gezi rehberi dâhilinde şimdi sizlere kente seyahat için en ideal dönemlerini açıklamak istiyorum.

Kapalı havası ve yağmuru ile meşhur Londra, ılıman okyanus ilklimi doğruca 4 mevsim ziyaret edilebilecek bir tatil destinasyonuna dönüşüyor. Bu özelliği, doğal olarak gezginlerin özlem ettikleri tatili planlamalarını istedikleri gibi gerçekleştirebilmelerini kolaylaştırıyor. Hangi dönemde kente giderseniz gidin tatilinizi renklendirecek bir kültürel etkinliğe rahatlıkla denk gelebilirsiniz.

Mesela yeni yılı Londra’da karşılamaya karar verirseniz, London Eye ve çevresinde gerçekleştirilen görkemli havai fişek kutlamasını izleme olanağı yakalayabilirsiniz. Bu gösteriyi kaçırırsanız sakın üzülmeyin; bu sebeple Çin Mahallesi’ne giderek farklı bir kültüre ait yılbaşı kutlamalarını deneyimleme imkânınız da bulunuyor.

Ocak ayında keza sanatseverlerin büyük alaka gösterdikleri bir fuar düzenleniyor. Futbolu seviyorsanız, Şubat’taki Carling Cup Finali ilginizi çekebilir. Mart ayında ise St. Patrick Günü kutlamaları dâhilindeki şenliklerde eğlenme imkânına sahip olabilirsiniz.

Kış ve ilkbahar ayları çekici fırsatlar sunsalar da çoğu gezgin, güneşli gün sayısının pozitif olduğu yaz aylarında kente seyahat etmeyi seçim ediyor.  Böyle bir alışkanlığın ortaya çıkmasında Wimbledon Tenis Turnuvası’nın ve Londra Şehir Festivali’nin de payı oldukça fazla. Eylül’ü Thames, Ekim’i Londra Film festivalleri ile geçiren kentte yılın son etkinliği Aralık’ta Londra Geçidi adıyla yapılıyor.

Londra’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

londra gezi rehberi otel tavsiyeleri

Kıta Avrupası’ndaki o kadar çok tatil destinasyonunun tersine Londra’da nerede kalınır sorusunu cevaplamak fazla daha kolay. Çünkü kent merkezi olarak anılan Great London bölgesi içerisinde her bütçeye ve beğeniye hitap eden konaklama tesislerinin etkinlik gösterdiği fazla sayıda ikâmetgâh bulunuyor.

Hem Londra seyahat rehberi içerisinde ayrı bir başlık aşağı ayrıntılı bilgilerini paylaşacağım kent içi toplu taşıma olanaklarının gelişmiş olması, konaklama için alan seçimi yaparken gezginleri bir hayli rahatlatıyor.

Eğer kısıtlı bütçeye sahip sırt çantalı bir gezginseniz, sizlere önereceğim bölgeler Bloomsbury ve Bayswater. YHA London St. Pancras ve Astor Queensway Hostel gibi yerinde fiyatlı seçeneklerin bulunduğu bu iki bölgenin ortak özelliği, genç yaştaki bireylerin ilgisini çekebilecek sosyal olanaklara sahip olmaları.

Londra gezi notları otel tavsiyeleriSon Londra seyahatimizde seçim ettiğimiz 3 yıldızlı Premier Inn London County Hall, şehirde kalabileceğiniz son derece merkezi ve kaliteli bir tesis. Oteli tahlil etmek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Ortalama bütçesi olanlar içinse Londra birazcık daha artı seçenek barındırıyor. Bu seçeneklerin başında gelen Kensington’da Gloucester Road çevresinde fiyatları orta seviyede olan oteller bulunuyor. Yalnız belirtmeliyim oysa bu alan, Pegasus ve Atlasglobal göre kullanılan Stansted Havalimanı’nın uzağında yer alıyor. Paddington ise Heathrow Havalimanı’na yakınlığı sebebiyle popüler bir konaklama bölgesi olarak anılıyor.

Kensington ile Paddington’a ek olarak Victoria ve Westminter’a da araştırmanız esnasında odaklanabilirsiniz. Hatta değer biçme yaparken 3 yıldızlı London Court Hotel, 4 yıldızlı Park Plaza Victoria London gibi seçeneklere öncelik verebilirsiniz.

Bütçeniz genişse veya meslek seyahatindeyseniz, lüksün öne çıktığı The City ya da West End otelleri arasından tercih yapabilirsiniz. Bu bölgelerdeki otel seçeneklerinin aralarında 5 yıldızlı The Piccadilly London West End ve The Soho Hotel bulunuyor.

Otel Rezervasyonu: Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en meşhur ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum. Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya değin iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan bütün Londra otellerini çözümlemek için tıklayın.

Londra’daki konaklama bölgeleri ve oteller hakkında daha pozitif bilgi olmak isterseniz, şu içeriklerimizi okuyabilirsiniz:

Londra’da Nerede Kalınır? Otel TavsiyeleriLondra Konaklama Rehberi

Londra’da Gezilecek Yerler

Londra'da gezilecek yerler bilgi ve fotğoraflarLondra seyahat notları: Buckingham Sarayı

Londra seyahat rehberi yazımızın en önemli bölümlerinden biri doğal olarak şehirdeki gezilecek yerler. Orta Devir’dan itibaren siyasi ve idareli anlamda dünyanın en manâlı gücü haline gelmiş bir imparatorluğa başkentlik yapmış Londra, o günlerdeki ihtişamını kayda değer bir bölümü Thames Nehri çevresinde yer alan tarihi yapıları ile günümüzde konuklarına yansıtıyor.

Westminster Sarayı ve ona bitişik heybetli Big Ben ile Tower Bridge, bu stil yapıların başında geliyor. İhtişamdan bahsetmişken St. Paul’s Katedrali, Londra Kalesi, Westminster Manastırı ve Buckingham Sarayı’nı da bu listeye eklemek gerekiyor.

Londra’nın tarihi hakkında detaylı data almak isteyenlerdenseniz önceliği British Museum ile Doğa Tarihi ve Bilim müzelerine verebilirsiniz. Sanatsal birikimi konusunda Tate Modern, Shakespeare’s Globe ve Milli Galeri manâlı fırsatlar sunuyor. Piccadily Circus ile Trafalgar Meydanı ise günlük yaşamı gözlemlemek için en ideal noktalar.

Hyde Park gibi huzur doymuş mekânlara da ev sahipliği yapan Londra’da ziyaret edilebilecek yerler yalnızca tarihi yapılardan oluşmuyor. Yeni bin yıla girerken düzenlenen kutlamaların bir parçası olan Millennium Dome, London Eye ve Millennium Bridge şehir mimarisinin çağdaş yüzünü oluşturuyor. London Eye aracılığıyla kentin eşsiz manzarasını izleyip birbirinden hoş fotoğraflar çekme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Londra yolculuk rehberi dâhilinde adlarını andığım mekânlar hakkında detayları ve fotoğrafları “Londra Gezilecek Yerler“, bu mekânların konum bilgilerini ise “Londra Gezilecek Yerler Haritası (üretim aşmasında)” başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

Londra’da Ne Yapılır?

Londra'da yapılacak şeylerLondra’da yapılacak en hoş şeylerden biri de, şehrin simgeleri arasına katılan meşhur dönme dolap, London Eye’a binmek.

Londra dünyanın en fazla turist çeken şehirlerinden biri olmasını, ziyaretçilerine sunduğu onlarca aktiviteye borçlu. Seyahat amacınız ne olursa olsun kentte gerçekleştirilen şu aktivitelere katılarak ve ziyaretler gerçekleştirerek tatilinizi daha da renklendirebilirsiniz:

Bakış izlemek için London Eye’a binebilirsiniz.Shakespeare Globe’da etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız bir performans izleyebilirsiniz.Eğlenceli anlar yaşamak için Notting Hill’de düzenlenen karnavala katılabilirsiniz.Wimbledon Tenis Turnuvası kapsamındaki karşılaşmaları izleyebilirsiniz.British Museum’un zengin koleksiyonu yoluyla kültürel birikiminizi artırabilirsiniz.Geleneksel İngiliz kahvaltısı ile Fish & Chips’in tadına bakabilirsiniz.Thames Nehri’nde gerçekleştirilen tekne turlarına katılabilirsiniz.Çikolataya düşkünseniz büyüsüne kapılmak için M&M World’e gidebilirsiniz.Oxford Street’teki alışveriş olanaklarını değerlendirebilirsiniz.Farklı atmosfer ile ilgi odağı olan Camden Town’u ziyaret edebilirsiniz.Buckingham Sarayı’ndaki nöbet değişimini izleyebilirsiniz.

Londra gezi rehberi yazısının bu bölümde sizlere önerdiğim aktiviteler hakkında detayları merak ediyorsanız “Londra’da Ne Yapılır? Yapılacak Şeyler Listesi” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 Tur Rezervasyonları:  Londra fazla turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. böylece önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı öğüt ederim. Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Londra’da bulunan en popüler turları araştırmak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Londra’da Ulaşım

Londra'da ulaşım, havaalanı, şehir içi, tren, Londra gezi notlarıBirleşik Krallık ve Londra’nın en ünlü simgelerinden, 2 katlı kırmızı otobüsler ve taksiler.

Londra gezi rehberi yazısı her tarafında bahsettiğimiz konular içinde şehirde en düşük bıkkınlık yaşayacağınız konuların başında şayet de ulaşım konusu geliyor.

Kentte sivil hava taşımacılığı için 5 bambaşka havalimanı kullanılıyor. Bu havalimanlarının hangisinde olursanız olun şehir halkı merkezine ulaşım için böylece fazla farklı seçenekten yararlanabilirsiniz. Mesela; Türkiye menşei hava yolu şirketlerinin varış noktası konumunda olan Heathrow ve Stansted ile Gatwick’deri Londra’nın kalbine ekspres trenlerle trafik stresi yaşamadan ulaşabilirsiniz.

 Havaalanı-Büyük Kasaba Merkezi Özel Transfer:  Dilerseniz özel transferler ile otelinize veya havaalanına rahatça ulaşabilirsiniz, tıklayın: Londra Heathrow Havaalanından Londra Merkezine Özel Aktarma (Başlangıç fiyatı 62 Euro)

Heathrow’da ayrıca London City’ye ulaşım karşılayan bir metro hattı bulunuyor. Gatwick ve Stansted’e ilave olarak Luton’da konuklara otobüsle gezi opsiyonu da sunuluyor. London City’de ise en idareli fiyatlı transfer hizmetini DLR sağlıyor.

Tüm bunlara ilave olarak her havalimanında Golden Tours ve Diamond Air şubeleri bulunuyor. kişisel hizmet elde etmek için otel pickup seçeneğinin yanı sıra bu firmaların tekliflerini de değerlendirebilirsiniz.

Kent merkezinde ise kentin coğrafi yapısından dolayı istediğiniz noktaya yürüye yürüye rahatça ulaşabilirsiniz. Tabii zaman sizin için değerli olduğu için bu zahmete girmeyip dünyanın en büyük metro hattını kullanmaya öncelik verebilirsiniz.

Metrodan daha sonra kentteki en detaylı ağda otobüsler konuklarına konforlu seyahat imkânı tanıyor. Hem bu iki ulaşım seçeneğini destekleyen çok sayıda hafif raylı sistem ve tramvay hattı kentte faaliyetlerini sürdürüyor.

Toplu ulaşım ile uğraşmak istemeyenler içinse Golden Tours ve Big Bus, 3 öbür güzergâhta duraklamalı otobüs gezintileri düzenliyor. Londra hop on hop off turları esnasında güzergâh üzerindeki turistik alanlar hakkındaki bilgilendirme her iki firmada da 12 öbür dilde yapılıyor.

Yolculuk sırasında Golden Tours’a ait araçlar 60, Big Bus otobüsleri ise 50 durakta kısa molalar veriyor. Eğer London Pass indirim kartınız varsa bu turların 24 saatlik paketlerinden bedava yararlanabilirsiniz.

 Satın Al:  Hop on hop off otobüs biletlerinizi dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Londra: Üstü Açık Otobüs ile İndi-Bindi Büyük Kasaba Turu (Başlangıç fiyatı 37 Euro)

Londra yolculuk rehberi yazısında bahsetmiş olduğum bütün ulaşım seçenekleri hakkındaki detaylar altında başlıklarını sıraladığım içeriklerimizde sizleri bekliyor.

Londra Ulaşım RehberiLondra Nerede ve Nasıl Gidilir?Londra Havalimanı Şehir Merkezi UlaşımLondra Şehir Halkı İçi Ulaşım

Londra Kent İçi İndirim Kartı: London Pass & Oyster Visitor Card

Londra gezi notları, Londra indirim kartı Oyster CardOyster Card

Londra’da yapılabilecek aktivitelerin artı olması, tatil bütçesinin kontrolünün oldukça zorlaştırıyor. Kısıtlı bütçeyle yola çıkanlar için son derece önemli bir konu olan harcamaları, akılcı düzeylere çekmek isteyenlere London Pass ve Oyster Visitor Card isimli 2 ürün sunuluyor.

London Pass, temelde büyük kasaba indirim kartı olarak kullanılıyor. Bu kapsamda kart tamamen 80 kadar turistik mekâna bedava giriş yapılabiliyor. Hatta bir takım noktalarda kart sahipleri sıra beklemeden mekânı ziyarete başlayabiliyor. Keza kartı satın alan gezginler eğer isterlerse hop on hop off otobüs turlarına herhangi bir ödenti ödemeden katılabiliyor.

London Pass indirim kartının geçerlilik süresi 1 ila 10 gün aralarında değişiyor. Kartın fiyatı yetişkinler için 69 Sterlin’den başlıyor.

Oyster Visitor Card ise gezginlere Londra’nın toplu taşıma ağında ayrıcalıklı fiyatlarla gezi yapabilme ayrıcalığı tanıyor. Hem bu kart bir uçtan bir uca de bir takım noktalara girişte indirim fırsatlarından yararlanılabiliyor.

Ziyaretçi kartı, kredi sistemi ile çalışıyor ve bakiyesi bittiğinde bitmiş doldurulabiliyor. Bu başvuru formu dâhilinde 15 kredili Oyster Card 20 Sterlin’e satılıyor. Kartı ister kimsesiz isterseniz de London Pass ile birlikte satın alabilirsiniz.

 Satın Al:  London Pass Card’ı internetten satın elde etmek için tıklayın: London Pass: 80’den Pozitif Etkinliğe Erişim Sağlayan Kart (Başlangıç fiyatı € 78,60)

Her iki kartın sunduğu avantajlar hakkında daha pozitif veri sahibi edinmek için ihtiyacınız olan bütün bilgiler “London Pass & Oyster Card Nedir? Fiyatları, Avantajları…” başlıklı yazımızda sizleri bekliyor.

Londra’da Alışveriş

Londra'da alışveriş hakkında bilgi ve fotorğaflar

Londra gezi rehberi içeriğimizde bilhassa bayan gezginlerin en merak ettiği konulardan biri doğal olarak alışveriş. Ortalamanın biraz üstünde bir alışveriş bütçesiyle İngiltere’nin başkentine giderseniz, kaliteli o kadar çok ürüne sahip olabilirsiniz.

Gastronomi tutkunları için Londra’da alışveriş dendiğinde akla hemencecik nehir, viski, bisküvi, marmelat ve çikolata çeşitleri geliyor. Sinemadan futbola değin çeşitli kategorilere ait fan ürünlerinin satışının yaygın olduğu kentte modaya düşkünseniz dünyaca meşhur markaların en son kreasyonlarını, bez çeşitlerini bulabilirsiniz. Edebiyata meraklı olan kitap kurtları içinse Londra adeta bir mabedi andırıyor.

Harrods, Selfridges ile Oxford ve Regent caddeleri Londra’da lüks alışverişin merkezinde yer alıyor. Carnaby Street ise onlar değin popüler bir diğer alışveriş caddesi. Yerinde fiyatlı ürünler bulabileceğiniz bir alışveriş merkezi ararsanız rotanızı Primark’a çevirebilirsiniz.

Londra’da alışveriş caddeleri ve AVM’ler belirtilen bir konsept üzerine kuruluyken cadde pazarları konuklarına daha eşsiz seçenekleri uygun fiyatla sunuyor. Kentin popüler semtlerinin başında gelen Camden Town, bu konuda da ilk sıralarda yer alıyor. Portobello Road ve Covent Garden’da da çekici seçenekler bulma şansınız olabilir. Bu stil yerlerde fiyatı yıkmak için pazarlık yapmayı sakın unutmayın.

Londra seyahat rehberi yazısının en keyifli konulardan biri olan alışveriş hakkında aklınıza takılabilecek tüm soruların cevaplarını şu yazımızla bulabilirsiniz:

Londra Alışveriş RehberiLondra’dan Ne Alınır?

Londra’da Yeme İçme

Londra'da ne yenir, yöresel ingiliz yemekleriGeleneksel İngiliz kahvaltısı

Açıkçası Londra yemek kültürü ile öne meydana çıkan bir şehir halkı yok. gerçi bu şart kentte özgün hiçbir tat bulamayacağınız anlamına gelmiyor. Ayrıca kentteki yemek yemek çeşitliliği azınlıklar baştan sona hiç de kötü sayılmayacak bir seviyeye çıkıyor.

Kentte denenebilecek lezzetlerin başında geleneksel İngiliz kahvaltısı geliyor. Sahanda yumurta, sosis, pastırma, közlenmiş domates, mantar ve fasulye taşıyan kahvaltı, deneyenlere epeyce besleyici oysa bir böylece da farklı bir tecrübe yaşatıyor. Günün ilk öğününde bu dek gösterişli bir tabağı son vermek sizin için fazla mecburi olacaksa otellerde sunulan seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Öğle yemeğinde ise ada mutfağının vazgeçilmez lezzeti Fish & Chips ile karnınızı doyurabilirsiniz. Fish & Chips, yanına bahşedilen sosla birlikte bu öğün epeyce lezzetli ayla geliyor. Akşam ise Wellington, rosto gibi daha bilinen tariflere yer veriliyor. Londra’da tatlı krizine girerseniz, bir markete girip abur cubur alacağınıza eton mess ya da sticky toffee’yi denemenizi tavsiye ederim.

Türk azınlığın yeme içme sektörüne el atmasının en büyük faydasını, helal gıda tüketmeye itina bildiren bireyler görüyor. Mangal Ocakbaşı, İznik, Antepliler, Efes gibi çoğu mekânda gönül rahatlığıyla açlığınızı giderebilirsiniz.

Aşağıda bulunan linkler üzerinden kentin yemek kültürüne dair pek fazla ipucuna ve tavsiyeye ulaşabilirsiniz.

Londra Yemek Yemek RehberiLondra’da Ne Yenir?

Londra Gece Hayatı

Londra gece hayatı

Londra gezi rehberi yazımızın son bölümünü eğlenmeyi seven gezginlere ayırdım. Kentte gece eğlencelerine odaklı mekân sayısının artı oluşu gezginleri tercih yapma konusunda tatlı bir telaşa sürüklüyor. Özellike Soho, Camden, Bloomsbury, Mayfair ya da Holborn-Clerkenwell’e giderseniz birbiri ardına sıralanmış, bambaşka bütçelere ve zevklere hitap eden gece kulüplerine denk gelebilirsiniz.

China White, Vendome, Mahiki gibi yalnızca davetli listesinde olanların girebildikleri üstteki seviye ziyafet mekânlarının bulunduğu kentte dünyaca ünlü şarkıcıları dinlemek ve Dj performansları eşliğinde dans etmek istiyorsanız Studio 338, KOKO, Egg, XOYO’nun beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacağını düşünüyorum. Londra’da üniversite gençliğinin alaka gösterdiği mekânların başındaysa Corsica Studios geliyor.

Eğer şarap menüsü zengin işletmelerde öbür aromalara sahip ürünlerin tadına bakmaktan hoşlanıyorsanız, Vinoteca ve Gordon’s Wine Bar’da aradığınızı rahatlıkla bulabilirsiniz. The Young’s ve The Founder’s Army kentin en eski birahaneleri olarak anılırken Boisdale Canary Wharf’ın envanterindeki viski çeşitliliği uyarı çekiyor.

Londra gezi rehberi yazısı boyunca Birleşik Krallık’ın en önemli şehri, İngiltere’nin başkenti Londra hakkında detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de şu bilgiyi de mutlaka Londra seyahat rehberi yazısına eklemelisin dediğiniz şey varsa mutlak açıklama olarak ekleyin.

Londra Büyük Kasaba Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde bulunan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı data almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz. Booking.com

Bir Cevap Yazın