Ana Sayfa Gezi ve Seyahat Mostar’da nerede kalınır? otel tavsiyeleri

Mostar’da nerede kalınır? otel tavsiyeleri

8
0

Mostar'da nerede kalınır rehberi

Balkan Turları‘nın olmazsa olmaz duraklarından Mostar ola ki nüfus ve coğrafi açıdan ufak fakat turistlerin hafızalarında bıraktıkları açısından da dev bir büyük kasaba. Mostar’da nerede kalınır yazısında sizlere bu iddiasız şehirdeki konaklama seçeneklerinden ve şehrin özelliklerinden bahsedeceğim. Ama isterseniz bundan, neden Mostar’da konaklanmalı sorusunun cevabına bakalım.

Bosna Hersek‘in üzücü ve bir pek da güzel şehri Mostar denilince hayalinizde nasıl bir yer canlanıyor? Ben azıcık tanım edeyim. Alçak dağlar arasında yemyeşil bir şehir halkı, hatta şayet kasaba bile denilebilir. Ve bu şehrin tarihi bölgesinde, yemyeşil bir vadide akan Neretva Nehri. Bundan Başka akarsu üstüne resmileşmiş irili ufaklı köprüler, hele de tarihi dünya çapında aşina bir trajedi barındıran Mostar Köprüsü

Doğrusu herhangi bir Balkan Turu veya Bosna Hersek seyahatinde Mostar kentine kısa vakit ayrılıyor. Malum büyük kasaba küçük, gezilecek yerler de birbirine yakın olunca şipşak dolaşılabiliyor. Ancak;

Eğer turunuz sırasında zamanınız bolsa,Eğer keza romantik bununla beraber tarihi bir şehre bir hafta sonu kaçamağı yerine getirmek isterseniz,Ve eğer gezdiğiniz yerleri yüzeysel değil, her datayını içinize çekerek gezmeyi sevenlerdenseniz,

Mostar’da birkaç gün geçirmenizi nasihat ederim. Peki bu birkaç günde nerede, ne şartlarda kalabilirsiniz? İşte bu sorunun cevabı da yazının devamında…

Mostar’da nerede kalınır yazısında bulabilecekleriniz:

Konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında ayrıntılı bilgiler ve bu bölgelerdeki en popüler Mostar otel alternatifleri;Mostar şehir halkı içi ulaşım konusunda özet bilgiler;Mostar otel fiyatları ve rezervasyon seçenekleri;Özetle Mostar’da nerede kalınır? Ben olsam nerede kalırdım?

Mostar’da Nerede Kalınır? Konaklama Yapılacak Bölgeler

Mostar'da konaklama yapılacak yerlerMostar’da nerede kalınır haritası. Mavi noktalar ağırlık sırasına kadar şehirde gezilecek yerleri, kırmızı noktalar ise yazı her tarafında öğüt ettiğim otellerin konumunu simgeliyor. Haritayı Google Maps‘te başlamak için tıklayın.

Sahiden çağdaş büyük kasaba Mostar’ı da içine aldığında kentte konaklama yapılabilecek bölge genişliyor. Ancak meslek için Mostar’a gitmek gibi özel sebepleriniz yahut şehrin tarihi bölgesinde kalmak en ideali. Oysa şehre meslek için gittiğinizde bile bu bölgelerde kalabilirsiniz.

Şehir minik olduğundan dolayı ulaşım sıkıntısı değil. Mostar’da konum açısından önemli olan otellerin manzaraları, nehri görüp görmemesi gibi detaylar.

Bu açıdan bakıldığında kentte konaklama için iki bölge önerisi verebilirim. Zaten bunlar da iç içe iki bölge.

İlki bütün Mostar Köprüsü çevresinde yer alan bölge, ikincisi ise köprüden birazcık uzaklaşmakla birlikte hala Neretva Irmağı kıyıları.

1. Mostar Köprüsü Çevresi

Mostar'da nerede kalınır otel tavsiyesi

Mostar Köprüsü‘nün çevresindeki daracık sokaklar cafeleri, restoranları ve hediyelik eşya mağazaları ile bütün bir turistik curcuna.

Tabii bu curcunanın son derece neşelendirici olduğunu bildirmek zorundayım. Dolayısıyla köprünün derhal etrafında bulunan otellerden birinde kalmak ola ki bir nebze fiyatı yüksek oysa ziyafet ve hareketin de merkezinde olacaksınız. Fakat bir de kaldığınız oda dere manzaraları ise romantizmine doyum olmaz. Bu civarda sizlere önerebileceğimiz şen oteller ise…

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

4★ Hotel-Restaurant Kriva Ćuprija: Booking.com puanı 9,4 olan Kriva Cuprija Mostar’da nerede kalınır yazısındaki konumu en güzel olan otellerden biri. Mostar Köprüsü’ne birkaç adım mesafede bulunan otelin gecelik fiyatı, belki birazcık da bu yüzden, benzerlerine kıyasla yüksek, 70 – 80 Euro seviyelerinde.

Tarihi taş bir binada yer alan butik otelin odaları son derece konforlu ve hatta ola ki romantik bir tatil için de ideal. Bir Takım odaların balkonundan hoş bir gün doğumu veya gün batımında Mostar şehrini seyretmek de olası. Ve elbette, son derece lezzetli yemeklerin sunulduğu restoranını da açıkça belirtmek isterim. Oteli araştırmak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Pansion Villa Cardak: Mostar’da nerede kalınır yazısındaki bir başka romantik tatillere yerinde otel seçeneği de Pansion Villa Cardak. Sadece 5 odalı olan bu butik otel de Mostar Köprüsü’ne fazla yakın konumda. Yakınlarda renove edilmiş olması sebebiyle fazla da konforlu olan otelin bahçesi de keza şen. Pansion Villa Cardak’ın iki kişi, gecelik ücretleri ise sıradan 60 – 70 Euro seviyesinde.

Konfor, keyif ve yerinde fiyat aralarında ideal bir denge arayan turistlere tavsiye edebilirim. Oteli analiz etmek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Hotel Almira: Mostar Köprüsü civarındaki en yerinde fiyatlı seçeneklerden biri olan Hotel Almira‘nın iki kişilik gecelik ücreti 40 – 50 Euro bandında. Booking.com puanı 9 olan otel eski Osmanlı bir konaktan dönüştürülmüş.

Geniş, havadar ve konforlu odalarının bazılarında Mostar manzaraları teraslar da mevcut. Otelde ayrıca kahvaltı servisinin ve zengin bir menüden oluşan akşam yemeklerinin sunulduğu bir restoran da var. Oteli araştırmak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Muslibegovic House (Ulusal Abide): Mostar’da nerede kalınır yazısındaki en acayip otel ise Muslibegovic House. Buranın ilginçliği ise otelin aslında bir ulusal anıt (müze) olmasından geliyor. Kısacası, eğer Mostar ziyaretinizde Muslibegovic House’da kalırsanız aynı zamanda bir müzede konaklamış olacaksınız.

Eski Osmanlı tipi bir konak olan otel, tarihi şehir halkı merkezinde, Mostar Köprüsü’ne de yürüme mesafesinde olmasına rağmen ilk önerdiğim üç otele kıyasla köprüye azıcık daha uzakta. Aslında yürüyerek 6 – 7 dakika sadece.

Müze olarak da gezilebilen otelin dekorasyonunda sergilenen Osmanlı işi objeler ve duvar süsleri (hat, tezhip eserleri) de buraya değer katan kriterlerden biri. Odalar son derece lüks ve keza konağın bahçesi de sevinçle bir şeyler içip dinlenmek için ideal.

Booking.com puanı 9,3 olan Muslibegovic House otelinin iki kişi için gecelik ücretleri de 90 – 100 Euro seviyesinden başlıyor. Oteli çözümlemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

2. Nerevta Irmağı Kıyısı

Neretva Nehri civarında konaklam aMOSTAR

Hala Nerevta Irmağı kıyılarında kalıp Mostar Köprüsü’nden uzaklaştıkça daracık sokaklar genişlemeye, cafeler, restoranlar ve dükkanar biraz daha havadar olmaya başlıyor. Tabii bu nedenle etraftaki Osmanlı ve batı mimarisinin hoş örnekleri daha da seçilir ülkü geliyor.

Gerçekten dere boyunca onlarca güzel otel var oysa yine de Mostar Köprüsü’nden artı uzaklaşmamakta menfaat var, en azından yürüyerek gidip gelmenin kolaylığı açısından.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

4★ Hotel Pellegrino: Nerevta Kıyısı’ndan kuzeye çıkıldığında ulaşabileceğiniz Hotel Pellegrino heybetli pencereleri, dekorasyonunda kullanılan aynalar ve şık avizeleri ile konforlu ve şık bir otel. İçerisinde diğer taraftan kokteyl bar da yer alan otelde sabahları sunulan açık büfe kahvaltı da son derece zengin.

Otelin bir takım odalarında ufak birer mutfak da mevcut ve balkonlu odalar Mostar tarihi kent manzaralı. Natürel tarihi şehrin şamata ve karmaşasından da birazcık uzaktan.

Booking.con puanı 9,3 olan Hotel Pellegrino’yu ayrıca tarihi ve turistik yerlere yürüye yürüye ulaşabilmek bununla beraber gürültüsüz ve huzurlu bir tatik dinmek isteyenlere tavsiye ederim. Oteli tahlil etmek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Hotel Hercegovina: Booking.com puanı 9,3 olan Hotel Hercegovina Mostar Köprüsü’nden biraz uzak. Ancak ayrıca çağdaş Mostar kentine daha yakın olması, hem uygun fiyatları hem de konforu sebebiyle seçim edebileceğinz bir seçenek.

Gecelik fiyatları iki kişi için 45 Euro seviyesinden başlayan otelde Bosna mutfağından leziz yemeklerin sunulduğu bir restoran da mevcut. Oteli tahlil etmek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Mostar Kent İçi Ulaşım

Mostar'da nerede kalınır şehir içi ulaşım

Küçük bir şehir halkı olması sebebiyle açık konuşmak gerekirse Mostar’da toplu taşımaya ihtiyaç duymazsınız. Hatta şehrin yalnızca turistik yerlerinde bulunacaksanız, tarihi şehir dışına çıkmayacaksanız hiç ihtiyacınız olmaz. Dolayısıyla bu konuyu düşünmeye o kadar de lüzum değil. Oysa “ben bir de şehir halkı turu yapayım” veya “ola ki lüzumlu olur” diyenler için Mostar’da nerede kalınır yazısında büyük kasaba içi ulaşım bilgisi de devretmek isterim.

Otobüs kent içi ulaşımda en basit yöntem. Şehirler arası otobüs istasyonundan kalkan büyük kasaba içi otobüslerle Mostar’ın hemen her yerine ulaşabilirsiniz. Ödenti ise uzaklık fark etmeksizin 1 KM.

Bunun haricen taksiler de son derece efektif bir yöntem. Taksimetrenin yaygın olarak kullanıldığı şehirde başlangıç 3 KM, sonrasında her kilometre için 1 KM ödeniyor.

Mostar Otel Fiyatları ve Rezervasyon Seçenekleri

Mostar'da konaklama fiyatları rezervasyon

Mostar küçük bir kent olmasına karşın son derece turistik olduğu için konaklama seçenekleri fazlasıyla varlıklı. Gecelik konaklama ücretleri hostellarda 10 Euro seviyesinden başlıyor ama tabii bu en düşük rakam.

3 veya 4 yıldızlı, artı lüks olmasa da konforlu bir otel tercih ediyorsanız ve tarihi kent merkezinde seçeneklere bakarsanız fiyatlar 30 – 35 Euro seviyesinden başlıyor.

Konaklama fiyatlarına Mostar’da çoğunlukla kent vergisi gibi eklemeler yapılmıyor ama ben rezervasyon sırasında bu bilgiyi yoklama etmenizi öneririm.

Booking.com’da bulunan bütün Mostar otellerini analiz etmek için tıklayın.

Özet Olarak Mostar’da Nerede Kalınır? Ben Olsam Nerede Kalırdım?

Mostar'da konaklama yapılacak yerler Mostar otelleri

Mostar’da nerede kalınır yazısının başında bu hoş kentin genellikle çabuk geçildiğini, günü birlik gidilip dönüldüğünü söylemiştim. Fakat neşe saçan bir hafta sonu kaçamağı için Mostar’a gidecekseniz minimum bir gece kalmakta avantaj var.

Böyle bir durumda, yani eğer Mostar şehri uzun bir seyahatin bir parçası değilse, fiyat kriterini en başa koymamakta avantaj var. Zira Mostar’ın en manâlı yanı tarihi büyük kasaba merkezi, Mostar Köprüsü ve çevresinin güzelliği. O yüzden bütçeden azıcık fedakarlık edip bu bölgelerde konaklamanızı tavsiye ederim.

Bu açıdan bakıldığında ben Pansion Villa Cardak‘ı bahçesi, odaları ve Nerevta Irmağı kenarındaki neşelendirici mekanlara yakınlığı nedeniyle seçim ederim. Oraya değin gitmişken sıra dışı bir tecrübe de olsun diye düşünürseniz eğer Muslibegovic House da hoş bir seçenek.

Mostar’da nerede kalınır içeriği boyunca Bosna Hersek’in dünyaca ünlü şehri Mostar’da konaklama konusunda elimden geldiğince ayrıntılı bilgiler paylaştım. Bunlar dışarıya Mostar seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilere şu yazılarımızdan ulaşabilirsiniz:

Yarım Günde Mostar Turu Nasıl Olur?Mostar Gezilecek YerlerMostar Alışveriş Rehberi & Mostar’dan Ne Alınır?Mostar KöprüsüMostar Ulaşım RehberiMostar Yemek Yemek RehberiMostar Seyahat Rehberi

Bir Cevap Yazın