Ana Sayfa Haberler Dolmabahçe Sarayı’nda 200 yıllık bilinmeyen türbe ilk kez görüntülendi

Dolmabahçe Sarayı’nda 200 yıllık bilinmeyen türbe ilk kez görüntülendi

3
0
Dolmabahçe Sarayı'nda 200 yıllık bilinmeyen türbe ilk kez görüntülendi
Dolmabahçe Sarayı'nda 200 yıllık bilinmeyen türbe ilk kez görüntülendi

Dolmabahçe Sarayı bahçesinde Mabeyn bölümü ile Camlı Köşk’ü birbirine bağlayan uzun koridorun aşağıda yer alan daha önce hiçbir ziyaretçinin görmediği bir türbe yer alıyor. Dolmabahçe Sarayı’nın yapılmadan önce aynı alanda yer alan eski Beşiktaş Sarayı’ndan kalma bu türbelerin içindeki dört sandukalardan ikisi 1. Mahmut’un eşleri Raziye ve Ramiye kadınefendilere, diğer ikisi ise 2. Mahmut’un eşlerinden Dilseza kadınefendi ile 11 aylık bebeği Emine Sultan’a ait.

TÜRBEDE PADİŞAHIN 11 AYLIK BEBEĞİ DE BULUNUYOR

Dilseza kadınefendinin 1816 yılının Mayıs ayında vefatıyla geride bıraktığı 11 aylık bebeği Emine Sultan, annesinin ölümünden 4 ay daha sonra 24 Eylül 1816’da Eski Beşiktaş Sarayı’nda meydana çıkan yangında dadısı ve süt annesi ile birlikte yanarak hayatını kaybetti. 11 aylık bebek annesinin bulunduğu türbeye defnedildi.

“SARAYLARIN İÇERİSİNDE TÜRBELERİN BULUNMASI FAZLA ALIŞILAGELMİŞ BİR DURUM YOK”

Türbe hakkında data veren Ulusal Saraylar İdaresi Başkanı Yasin Yıldız, “Türbe, Dolmabahçe Sarayı’ndan daha yaşlı eski bir inşa. Bu yapının burada olması birincil başta kamuoyuna birazcık acayip gelebilir. Dolmabahçe Sarayı ya da dünyada sarayların içinde türbelerin bulunması fazla olağan bir vaka yok. Burada bu türbenin bulunmasının ise bir sebebi var. Dolmabahçe Sarayı’ndan önce burada mevcut olan Beşiktaş Sahil Sarayı’nın müştemilat yapılarından bir tanesinin parçası bu. Sultan 1. Mahmut’un önce iki tane kadınefendisi eşi burada defnediliyor. Anında arkasında da Sultan 2. Mahmut’un eşi burada metfun bulunuyor. Beşiktaş Sahil Sarayı yıkılıp Dolmabahçe Sarayı inşaa edildiğinde bu hatıraları ast burada yaşatılabilmek amacıyla bu yapı muhafaza edilmiş” dedi.

“TÜRBE KAPSAMLI BİR BAKIMDAN GEÇTİ”

Türbenin içinde 2. Mahmut’un eski 11 aylık bebeğinin de bulunduğunu gösteren Yıldız, “Uzun yıllar burası kapalı kalmış bir mekandı ve Dolmabahçe Sarayı’nın yapısından daha klasik döneme ait bir inşa. Alt burada acı bir olay da var. Burada bir bebek mezarı da bulunuyor. Sultan 2. Mahmut’un, daha 11 aylıkken bir yangında vefat eden kızı da burada. Bu dört hanımefendinin mezarı yan ziyaretçilerin görebildiği bir lokasyonda değil. Oysa günümüze dek ulaşmış olması nedeniyle zaten Milli Saraylar kadar sürekli muhafaza altındaydı. Birincil kere türbemiz ayrıntılı bir bakımdan geçti. Bu bakımın ardından da bugün sizler vasıtasıyla kamuoyuna bu gelişmeyi duyurmuş oluyoruz” dedi.

SANDUKALARIN ÜZERINDE NESCİD-İ NEBEVİ ÖRTÜLERİ BULUNUYOR

Sandukaların üstünde özel bir örtünün bulunduğunu söyleyen Yasin Yıldız, “Sandukaların hepsinin üstünde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in mezarının bulunduğu Mescid-i Nebevi Camii’nden gelmiş, Nescid-i Nebevi örtüleri bulunuyor. Bu zaten Osmanlı ailesinde bu bir gelenek. En son Neslişah Sultan da 2014 yılında rahmetli olduğunda onunda tabutunun üzerine bu şekilde serildi. Yine başkaca yer alan objeler ve kabir taşları da bahçemizde tümü takriben 200 yıla yakın bir süreyi kapsıyor” dedi.

Türbenin ne zaman ziyarete açılacağıyla ilgili bir soruya ise Yıldız, “Bu soru bize fazla soruluyor. Burası Dolmabahçe Sarayı’nın yapısı itibariyle ziyaret güzergahlarına uzaktan bir nokta. Oysa burayı pak bir şekilde defalarca ziyaret edilebilir bir şekilde yetişmek da bizim müzecilik açısından vazifemiz” dedi.

Dolmabahçe Sarayı'nda 200 yıllık bilinmeyen türbe ilk kez görüntülendiBir Cevap Yazın