Ana Sayfa Haberler Dürüst teknoloji ortağı, sigorta şirketlerinin pazardaki zorluklara dayanmalarına yardımcı olabilir

Dürüst teknoloji ortağı, sigorta şirketlerinin pazardaki zorluklara dayanmalarına yardımcı olabilir

3
0
Dürüst teknoloji ortağı, sigorta şirketlerinin pazardaki zorluklara dayanmalarına yardımcı olabilir
Dürüst teknoloji ortağı, sigorta şirketlerinin pazardaki zorluklara dayanmalarına yardımcı olabilir

Doğru teknoloji ortağı, sigorta şirketlerinin pazardaki zorluklara dayanmasına yardımcı olabilir

Teknolojide icat, Verinin artan kullanımı ve verilerin mevcudiyeti ve değişen herif beklentileri, sigorta endüstrisi üzerinde çabuk ve hızlı bir şekilde değişime yol açmaktadır. Öteki güçlerin yanı sıra, yeni yetenek yarışması, ürün yeniliği ve düzenleyici tesir gibi, taşıyıcılar, Celent’in Duck Creek Technologies’in yıllık raporunda sunulan 2019 Değişim Hızı raporuna kadar, bir değişim dalgasını nasıl yönlendireceklerini bulmak zorundalar. Formasyon toplantısı.

Mülkiyet ve kaza şirketlerinin altı temel metamorfoz unsuruna karşısında ilerlemelerini hissetmek için Celent, bu firmaların dünya genelinde bir anketini yaptı ve sektörün çoğunlukla hızını artırmak için adımlar attığını belirledi. pazar, diğer faktörlere gelince, değişim yolunda darbeler olmasına rağmen.

Esas engellerden biri tip beklentileridir ve teknoloji geliri nedeniyle ne dek tez değiştiklerini gösterir.

“Herif beklentilerine baktığınızda, beklentinin ne olduğunu her yerde şekillendiren aslında derin şirketler olduğunu hepimiz biliyoruz” dedi. Michael Creeker, Duck Creek Genel Müdürü, du 19’uncu formasyonun açılış

Jackowski, satın alma kolaylığının “masadaki hisse senetleri ve şimdi aradığımız yeni şeyin şeffaflık” olduğunu ekledi.

Sigortadaki saydamlık faktörü, şirketlerin hareket ederken göz önünde bulundurmaları gereken şeylerden biri. değişim yolculukları baştan başa.

“Sektörümüzde, sigortada şeffaflık nedir? Bir saha düzenleyicisinin arabanızı önümüzdeki birkaç gün içinde göreceğini, bir tahminde bulunacağını ve bittiğinde sizi arayacağımızı mı söylüyor? ”Dedi. “Peki ya o müşteriye kısa mesaj gönderebiliyorsanız, mobil uygulamayı indirebilir, arabanın fotoğrafını çekebilir ve zarar kendileri”, ve bir tahminde bulunduktan daha sonra, müşteriden bir tamirciye gitmesi istenebilir veya derhal peşin para ödeme alın.

“Bu şeffaflık ve sanırım daha akıllı şirketler müşterileri nasıl dahil edeceklerini anlıyorlar şundan dolayı katılımın şeffaflığı eşitlediği” dedi.

Geçtiğimiz yıl, Duck Creek, mevcut şirketlerin müşterileriyle ilişkilerini genişleten ve yeni müşterileri Duck Creek katında karşılayan sigorta şirketlerinin başarısına kendini adamıştır. Şirketlerin bulutta hizmet ve operasyon yapmalarına ya da platforma yeni insurtech’ler getirmelerine destek etse de, Duck Creek birlikte çalıştığı her taşıyıcının eşsiz ihtiyaçlarını karşılamaya kendini adamıştır.

şirket için gün, sigorta endüstrisine daha iyi bir değişim göstermesi ve tüketicilerin gözünde ilgililiğini sürdürmesi yönünde baskı yapan geri tepmelere bağlanan “tasarımla mutasyon” dür.

“Doğrusu düşündüğünüzde anlamlı ve karışık metamorfoz hakkında, yalnızca olmaz.

Asıl soru, standart bir plan var mı, dönüşümünüzü yapmak için uygulayabileceğiniz bir oyun kitabı var mı? Ve size cevabın ‘hayır’ olduğunu söyleyeyim, ” Jackowski, “19 Nolu oluşumdaki izleyiciye anlattı. “Taşıyıcılar insanlara fazla benziyor ve insanlara baktığınızda herkesin kendine özgü değerleri ve hedefleri ve emelleri var ve tıpatıp millet gibi, taşıyıcıların bu ortak amacı paylaşabileceğini ve müşterek amaçlarını gözetmek olduğunu söyleyebilirim. müşterileri ve ihtiyaç zamanlarında oradalar. ”

Değişim güçleri, sigorta şirketleri için dinç bir şart yaratıyor ve Duck Creek, müşterilerinin birbirine bağlı, akıllı ve çevik olmasına yardımcı olmak için dijital dönüşümü sağlıyor. ve bu güçleri kafa yormaya devam edin.

“Dijital bir yerli taşıyıcı almak kolay yok ve bunu gerçekleştirmek için doğrusu harika olanların benimsenmesini nasıl hızlandıracağınızı düşünmeye başlamanız gerekiyor. gelişmekte olan teknolojiler, ”diye açıkladı Jackowski, daha artı M & A etkinliği gibi diğer zorlukların yanı sıra çabucak artan siber gibi ortaya çıkan riskleri ele almak ve fiyatlandırmak için yeni veri kaynaklarına gereksinim duyulduğunu da ekledi. “Taşıyıcılar, bu iş ortamının yanı sıra bu benzeri görünmeyen teknoloji değişiminin ortasında oturuyor ve burada bir ruloda gördüğümüz tek şey bu metamorfoz tamponu olarak hizmet etmek.”

Göründüğü gibi Gelecek, Duck Creek’in bir sigorta şirketi olarak yardım etmek için bir takım akılda kalıcı hedefleri var ve sektör bir tam olarak çabuk bir başkalaşım geçiriyor.

“Bu yolculuğa devam edeceğiz. pazardaki en açık platform almak ”dedi.

Ördek Deresi CEO’su, sonuçta, ayıdan daha fazla koşmanıza lüzum olmadığını, sadece en yavaş koşucuyu geride bırakmanız gerektiğini belirtti.

“Bunu sigorta konusunda çevik bir şekilde yapabileceğiniz süre, Sen kazandın, ”dedi.

Ortaya Çıktı: Dünyanın en değerli sigorta markası

Birinci sınıf sigortacı, marka değerindeki dalgalanmayı% 93 oranında gördü

Bishopsgate yeni şefi oldu idareci

Eski RFIB patronu, 2018 sonunda üstteki gruba katıldı

Aspen, idareci sarsıntısını açıkladı

İşten sonuç ve büro kapanışı da açıklandı

.

Bir Cevap Yazın