Ana Sayfa Haberler YKS soru ve cevapları Açıklandı.

YKS soru ve cevapları Açıklandı.

TYT ve AYT Nedir?

49
0
yks-soru-ve-cevaplari-ne-zaman-hangi-gunyayinlanacak-
yks-soru-ve-cevaplari-ne-zaman-hangi-gunyayinlanacak-

ÖSYM 2019 YKS TYT soruları ve cevap anahtarı açıklandı mı? Herkez merak ile bugün yapılan Yüksek öğretime geçiş sınavı soru ve cevaplarını aramakta.

15 Haziran Cumartesi ve 16 Haziran Pazar günleri gerçekleşecek olan ve 2 oturumda tamamlanancak olan yks, TYT ve AYT sınavlarından oluşuyor.

TYT Nedir?

Uzun anlamı Temel Yeterlilik Testi olan sınav, adayların sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen bilgi, beceri ve yetkinliklerini kapsıyor. Temel Yeterlilik Testin’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri branşları ile ilgili sorular yer alacak. TYT ve eski sistem olan YGS ile arasındaki farklılık, TYT’de yer alan Türkçe ve Temel Matematik alanlarındaki soruların sadece Türkçe ve Temel Matematik alanlarındaki bilgiyi değil, yeterliliğe dayalı bir değerlendirmeyi esas almasıdır.

TYT’deki Testler ve Kapsamları

Türkçe Testi

Türkçeyi düzgün kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular

Sosyal Bilimler Testi 

Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular Tarih Coğrafya Felsefe Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe soruları) 

Temel Matematik Testi

Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerilerini ölçmeye yönelik sorular

Fen Bilimleri Testi 

Biyoloji, Fizik ve Kimya alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular Fizik Kimya Biyoloji

AYT Nedir?

Alan Yeterlilik Sınavı yani AYT 2. oturum sınavıdır.

TYT’den en az 150 puan almak koşuluyla, adayın TYT puanı ile sınavın AYT oturumundaki testlerden alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 puan olması gerekir.

AYT (Alan yerleştirme) geçmişte LYS sisteminde 4 sınavla öğrencilerimize sunulan alan ve program seçme imkanı, tek bir sınavla verilmektedir.

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) hangi derslerden kaç soru var?

–Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 Toplam 40 Soru
-Matematik Toplam 40 Soru
-Fen Bilimleri Toplam 40 Soru
-Sosyal Bilimler 2 Toplam 40 Soru şeklinde olacak.

AYT sınavının genel puana etkisi %60’dır. TYT sınavı etkisi %40, AYT sınavı etkisi ise %60 olarak belirlenmiştir.

AYT Puanımın Hesaplanabilmesi için Kaç NET Yapmam Gerekiyor?

ÖSYM artık puanların hesaplanabilmesi için bazı kurallar getirdi. Alan Yeterlilik Testi puanınızın hesaplanabilmesi için öncelikle TYT sınavından 150 puan ve üzeri almanız gerekmektedir. Sadece 150 puan almak yetmiyor ayrıca TYT Türkçe ve TYT Matematik testlerinden en az birinden 0.5 net yapmanız gerekmektedir. AYT sınavında ise puanınızın hesaplanmasını istiyorsanız puan türünüz için gerekli testlerde en az birinden 0.5 net yapmanız gerekmektedir.

Örnek vericek olursak; sayısal bir öğrenci AYT sınavında fen bilimleri ve matematik testlerini çözmek zorundadır. Bu testlerin en az birinden 0.5 net yaparsa puanı hesaplanacaktır. Fakat mesela öğrenci 2 testten de 0.5 net yapamamışsa puanı hesaplanmaz. Sayısal ile örneklendirdiğimiz olayı siz diğer puan türleri içinde yapabilirsiniz. 

Geçtiğimiz dönemlerde gerçekleşen üniversite sınavları göz önüne alındığında, soru ve cevapların 1 hafta içinde erişime açılması bekleniyor.

Açık Öğretim Sınav Sonuçları İçin Tıklayınız

ÖSYM SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın