Ana Sayfa Otomobil İhraç edilen araçlara ÖTV desteği

İhraç edilen araçlara ÖTV desteği

4
0
İhraç edilen araçlara ÖTV desteği
İhraç edilen araçlara ÖTV desteği

Define ve Maliye Bakanlığının Özel Tüketim Vergisi (I) Sayılı Liste Başvuru Genel Tebliğinde Değişim Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Mart 2019’dan itibaren geçerli almak üzere yürürlüğe girdi.

BIRINCIL DOLUM YAĞLARI VE AKARYAKITTAN ÖTV ALINMIYOR

Buna tarafından, Türkiye’de üretilerek ihraç edilen tır çekicisi, minibüs, midibüs, otobüs, otomobil, kamyonet, kamyon ve motosiklet gibi ÖTV’ye yan motorlu kara taşıtlarının, üretim süreçlerinde kullanılan birincil dolum yağlarının tamamı ve akaryakıtlarının belirli bir kısmı için ÖTV yüzde sıfır olarak uygulanacak.

Ilk dolumda ÖTV tutarı sıfır olarak uygulanacak mazot miktarı, üretilerek ihraç edilmiş her bir mal adedi için binek araçlarda “7”, motosikletlerde, “2”, diğer taşıtlarda ise “15” litreyi geçemeyecek.

İADE EDİLECEK

Birincil dolum yağları ve akaryakıtlarına daha önce uygulanan aidat tutarı için indirilmiş vergi uygulamasından kaynaklanan vergi farklılaştırması, kara taşıtı imalatçılarına iade yöntemiyle uygulanacak.

İhraç edilecek kara taşıtlarının üretim sürecinde kullanılmak üzere ilk dolum yağları ve akaryakıtlarının imalatçılara tesliminde, bu malların vergi tutarları üzerinden ÖTV beyan edilerek ödenecek.

İhraç edilen araçlara ÖTV desteği

Akaryakıtların, kullanım zarfında ihraç edilecek kara taşıtlarının imal sürecinde ilk dolum akaryakıtı olarak kullanacak imalatçılara, yayılma şirketleri kadar elektronik sistemlerle bayileri yoluyla teslim etmeleri de mümkün olacak.

İADE UYGULAMASINDAN YARALANMA KOŞULU

Laf konusu iade uygulamasından yararlanılabilmesi için bunların ithal veya satın alma tarihini peşine düşüp takip eden ay başından itibaren 12 ay içinde kara taşıtlarının imal sürecinde kullanılmış ve üretilen bu kara taşıtlarının da yine aynı sürede ihraç edilmiş olması gerekecek.

ÖTV iadesini, yalnızca yurt içinde üretilerek ihraç edilmiş kara taşıtlarının imal sürecinde birincil dolum yağları ve akaryakıtlarını kullanan imalatçılar talep edebilecek.

Bir Cevap Yazın