Ana Sayfa Otomobil Olağan otomobiller yola çıktı! ‘Bahar Rallisi’ne başlangıç verildi

Olağan otomobiller yola çıktı! ‘Bahar Rallisi’ne başlangıç verildi

8
0
Olağan otomobiller yola çıktı! 'Bahar Rallisi'ne başlangıç verildi
Olağan otomobiller yola çıktı! 'Bahar Rallisi'ne başlangıç verildi

Herzamanki Otomobil Kulübü’nün geleneksel Bahar Rallisi’nin beşincisi, 121 otomobilin katılımıyla İstanbul’da başladı.

Mercedes-Benz Türk’ün belli başlı sponsorluğunda gerçekleşen organizasyonda, 89 kadın pilot ve co-pilotlar yer alırken geçen seneki 59 kadın katılımcı rekoru da kırılmış oldu.

Etkinlik kapsamında katılımcıların İstanbul’un her iki yakasında 3 gün her tarafında yaklaşık 300 km’lik bir parkuru tamamlayacağı öğrenildi.

121 herzamanki araba

Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2019’da, 121 alışılmış otomobilin İstanbul’un her iki yakasında 3 gün her tarafında yaklaşık 300 km’lik bir parkuru tamamlaması bekleniyor.

Buna kadar, Rallideki ilk gün, İstanbul’un Avrupa Kıtası’nda başlayarak İstinye’den özel bir araba vapuru ile araçların Çubuklu’ya geçişine sahne oldu. Asya Kıtası’nda devamlı ilk gün rotası, Riva üzerinden Şile’ye geçilerek tamamlandı.

Şile’den başlayan Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2019’un ikinci günü, Marmara Denizi’ne doğru olan rotadan ilerleyerek Kartal’da son bulacak. Rallinin ödül töreni ve “Ulusal Bağımsızlık ve Çocuk Bayramı Balosu” ise 22 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Bayan katılımcı sayısında rekor

Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2019’a toplam 276 birey katılırken, bayan yarışmacı sayısı geçen seneye tarafından bir kere daha yükselme gösterdiği açıklandı. Bu senenin kadın katılımcı sayısında, 89’u pilot, co-pilot ve 23’ü iştirakçi edinmek üzere toplamda 112 bayan katılımcının kayıt yaptırmasıyla birlikte 2018’deki 59 kadın pilot rekorunun kırıldığı kaydedildi.

Bu sene beşinci kez sponsor oldukları Bahar Rallisi hakkında yorumlama yapan Mercedes-Benz Türk Araba Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan, “133 sene önce birincil otomobili üreten Benz’den günümüze araba sektörüne istikamet vermeye devam ediyoruz. Bu değişimi bugün burada, 1950 model Mercedes-Benz 170 S’deri, 1999 model Mercedes-Benz 320 SL’e uzanan geniş bir yelpazede gözlemliyoruz” dedi.

Uluslararası bir kimliğe büründü

Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2019, milletlerarası klasmanda ve Dünya Herzamanki Araçlar Federasyonu (FIVA) B Grubu Etkinlik kategorisinde düzenleniyor. 

Edinilen bilgiye göre, Bahar Rallisi, bu yıl FIVA’nın ilk olarak düzenlediği CEERT (Central East European Regularity Trophy) organizasyonun birincil ayağı olması sebebiyle milletlerarası bir kimliğe büründü. Yılın geri kalan bölümünde Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan’da yapılacak olağan rallilerden alınacak puanlar neticesinde CEERT sıralamasının da muhakkak olacağı bildirildi.

Yalnızca Mercedes Benz arabaları katılmıyor

Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2019’a yalnızca 1950-1999 yılları aralarında üretilen Mercedes-Benz klasik otomobiller katılmıyor. Etkinlikte, Alfa Romeo, Buick, Cadillac, Chevrolet, Citroen, Oldsmobile, Plymouth, Pontiac, Porsche, Rolls-Royce ve Volkswagen marka otomobillerin yanı sıra “muscle car” olarak tanımlanan Ford Mustang, Ford Thunderbird, Mercury Cougar, Chevrolet Corvette, Chevrolet Camaro, Chevrolet Impala, Dodge Charger ve Dodge Challanger gibi otomobiller de yer alıyor.

Bir Cevap Yazın