Ana Sayfa Otomobil Trafikte yeni dönem! Tüm araçlara takılacak

Trafikte yeni dönem! Tüm araçlara takılacak

12
0
Trafikte yeni dönem! Tüm araçlara takılacak
Trafikte yeni dönem! Tüm araçlara takılacak

Zeki peşine düşüp takip sistemiyle şoför davranışları araçtan incelenecek. Araç mesafesi, trafik ışığı ihlali, fazla sürat, yanlış sollama gibi durumlarda sistem dikkat verecek.

Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye’de sürücü davranışlarından kaynaklı trafik kazaları ve trafikte kilitlenmeye neden olan sorunları ortadan uyandırmak amacıyla akıllı peşine düşüp takip sistemlerini devreye almaya hazırlanıyor.

Yazılımı yerli ve milli olan zeki peşine düşüp takip sistemiyle sürücü davranışları araç içinden incelenecek.

Şoförü vasıta mesafesi, trafik ışığı ihlali, aşırı sürat, hatalı sollama gibi durumlarda keza uyaracak olan sistem aynı zamanda denetimi de sağlayacak. Sürücü davranışlarında yanlış durumlar kayıt altına alınırken elde edilen veriler özel bir veri merkezinde toplanarak anında Güvenlik Genel Müdürlüğü’ne bildirilecek. Olası bir trafik kazasında, kazaya niçin olan durumlar da derhal tespit edilecek. Ilk Önce toplu taşıma ve ticari araçlarda uygulamaya alınacak sistem, ardındaki Türkiye’deki tüm motorlu taşıtlarda devreye alınacak. TBMM Ulaştırma Komisyonu sözcüsü Mustafa Ilıcalı, projenin Ulaştırma Bakanlığı’nın koordinasyonunda, üniversiteler, İç İşleri Bakanlığı ve Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün işbirliğinde geliştirildiğini söyledi.

KAZALAR % 50 DÜŞECEK

Projenin prototipi yapıldığını, raporlarının yazılmaya başlandığını aktaran Ilıcalı, “Raporların tamamlanasıyla birlikte biz bu uygulamanın yasayla zorunla ışık halkası getirilmesi için meclise taşıyacağız. Bu projeyle birlikte sürücüden kaynaklı trafik kazaları ve trafik sorunları yüzde 50 oranında düşecek” dedi. Projenin öncelikle ticari ve toplu ulaşım araçlarında devreye alınacağını aktaran Ilıcalı, ardındaki tüm taşıtlarda uygulamaya konulacağı bilgisini verdi.

Trafikte ne kadar vakit harcıyorsunuz? TRAFİKTE NE DEK SÜRE HARCIYORSUNUZ? Trafiğe kayıtlı araç sayısı yüzde 14 arttı TRAFİĞE KAYITLI ARAÇ SAYISI YÜZDE 14 ARTTI

FETÖ VE BÜROKRASİYE TAKILDI

Kazaların büyük bölümünün sürücü davranışlarından meydana geldiğini bildiren Ilıcalı, “Bizim bunu takip etmemiz ve denetlememiz gerekiyor. bu nedenle bu projeyi devreye aldık. Bu akıllı denetim sistemleriyle sürücünün oto kontrolünü sağlamasını hedefliyoruz” dedi. Projenin birincil prototipinin 2011 yılında geliştirildiğini ancak, ilk 2012-2013 arasında dönemin FETÖ’cü bürokratları tarafından engellendiğini gösteren Ilıcalı, “FETÖ terör örgütü, trafik ise bir terör… Biz örgütle mücadelemizi sürdürürken trafik sorununu da kaldırmak için bir an önce düğmeye basmalıyız” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın